fot. Agnieszka Dąbrowska/Paweł Palembas

Białystok: X odsłona przedsięwzięcia edukacyjnego IPN „Śladami bohaterów”

Poznawanie historii Polski w bezpośredni sposób, w miejscach z nią związanych – to jeden z głównych celów przedsięwzięcia edukacyjnego „Śladami bohaterów”, które od dziesięciu lat realizuje Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Grupa uczniów ze szkół z województwa podlaskiego przez tydzień – od 2 do 31 października – przebywa we Włoszech, by poznać miejsca, gdzie w trakcie II wojny światowej walczyli polscy żołnierze i gdzie znajdują się cmentarze poległych, m.in. podczas walk pod Monte Cassino.

Odwiedzą cmentarze w Loreto, Bolonii i pod Monte Cassino – poinformowała Magdalena Dzienis-Todorczuk z białostockiego IPN.

„Podczas tego wyjazdu uczniowie będą mieli możliwość oddania hołdu żołnierzom polskim poległym w bitwach o Ankonę, Monte Cassino, Bolonię. Na Monte Cassino odprawiona zostanie uroczysta Msza święta” – dodała Magdalena Dzienis-Todorczuk.

W 2019 r. przypada 75. rocznica bitwy na wzgórzach Monte Cassino, tej jednej z ważniejszych bitew II wojny światowej, dlatego Monte Cassino jest głównym motywem tegorocznego wyjazdu młodzieży, która wędruje śladami żołnierzy II Korpusu Polskiego.

Przed wyjazdem do Włoch młodzież poznawała tematykę okupacji sowieckiej, jej konsekwencji oraz wpływu na losy Polaków zesłanych na wschód w 1941 r.

Przedsięwzięcie edukacyjne trwa przez wiele miesięcy. Obejmuje spotkania edukacyjne, wyjazd, na zakończenie młodzież prezentuje swoje prace i relacje, które tworzy w ramach przedsięwzięcia.

W bieżącej odsłonie uczestniczą młodzi ludzie z jedenastu szkół w Siemiatyczach, Ciechanowcu, Grajewie, Augustowie, Suwałkach, Ostrożanach, Czartajewie i Wojewodzinie. Lokalne samorządy z tych miejscowości wspierają przedsięwzięcie finansowo.

Do Włoch „Śladami bohaterów” młodzież wyjeżdża od kilku lat. Wcześniej organizowano wyjazdy do Katynia.

PAP

drukuj