fot. twitter.com

NBP: zadłużenie zagraniczne Polski zmniejszyło się o 18 mld 700 mln zł

Zadłużenie zagraniczne Polski zmniejszyło się o 18 mld 700 mln zł w porównaniu z I kwartałem tego roku – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Na koniec czerwca dług naszego kraju wyniósł 1 bilion 315,5 mld zł. Oznacza to, że zmniejszył się o 1,4 proc.

W raporcie NBP wskazano, że na stan zadłużenia istotnie wpłynęło m.in. „saldo transakcji bilansu płatniczego, które zmniejszyło je o 9 mld 800 mln zł.”

– Te dane pokazują istotne zwiększenie takiej siły zewnętrznej gospodarki. Jeżeli zadłużamy się i przenieślibyśmy to zadłużenie na zobowiązania wewnętrzne, krajowe z polskim złotym, a przede wszystkim wobec podmiotów wewnętrznych i naszych obywateli, to w tym momencie stajemy się mniej narażeni na wszelkiego rodzaju perturbacje związane ze zmianami kursów walut, a tym samym ryzykiem, że to zobowiązanie będzie z tego powodu narastało. Ale też to, że sytuacja międzynarodowa, gdyby zmieniła się istotnie negatywnie, może spowodować, że przynajmniej część inwestorów zechce zrezygnować, zażąda, by te zobowiązania były rzeczywiście szybciej zrealizowane, a mogłoby to spowodować zagrożenie dla gospodarki – podkreśla ekonomista dr Artur Bartosiewicz.

Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny podał z kolei, że zmalała również stopa bezrobocia w Polsce. We wrześniu wyniosła 5,1 proc.

RIRM

drukuj