fot. ipn.gov

W Białymstoku otwarto wystawę upamiętniającą najmłodsze ofiary totalitaryzmów ubiegłego wieku

W Białymstoku otwarto wystawę poświęconą nieletnim ofiarom II wojny światowej. Tysiące polskich dzieci podczas wojny zostało zabitych lub umarło z powodu chorób, głodu lub przepracowania.

Miały przed sobą całe życie. Ostatecznie, nie miały nawet dzieciństwa. Polskie dzieci zostały pozbawione młodości wraz z wybuchem II wojny światowej. Otwarta w Białymstoku wystawa ma za zadanie upamiętnić najmłodsze ofiary totalitaryzmów ubiegłego wieku.

– Ma na celu przypomnienie społeczeństwu, narodowi, kto był ofiarą w tej wojnie, że tą ofiarą byli Polacy, że szczególną ofiarą tej wojny były polskie dzieci – podkreśla dr Paweł Warot z IPN w Białymstoku.

Zbrodni na polskich dzieciach dopuszczali się zarówno Niemcy jak i Rosjanie.

– Dzieci polskie ginęły w czasie bombardowań, w czasie pacyfikacji wsi, których dokonywali Niemcy, w bandyckich napadach UPA na Wołyniu i w Małopolskie Wschodniej. Polskie dzieci wreszcie były wywożone na nieludzką ziemię do Kazachstanu, na Syberię, przez Rosjan – wskazuje dr Paweł Warot.

Wiele z nich nie przeżyło nawet samej podróży. Część dzieci i młodzieży zginęła także w zmaganiach wojennych.

– Dzieci w mundurach, z bronią, nauczone patriotyzmu, również brały udział w wojnie. Co oczywiście nie jest normalną sytuacją. To wszystko chcemy zaprezentować na tej wystawie – akcentuje przedstawiciel białostockiego oddziału IPN.

Wystawa opowiada o dzieciach żyjących od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Ukazuje także losy mniejszości narodowych – dzieci żydowskich, romskich, ukraińskich, białoruskich, czy ormiańskich.

Wystawę można zobaczyć przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku do 20 września.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl