fot. TV Trwam News

Bezpieczeństwo na drogach. Kampania: „LOTOS – Mistrzowie w pasach”

Łącznie 15 osób zginęło od początku tegorocznych wakacji na drogach w samym tylko województwie śląskim. Informację taką przekazano podczas czwartkowego briefingu śląskiej drogówki w Katowicach. O dobre przygotowanie do podróży, stosowanie się do przepisów i rozwagę podczas jazdy – apelował razem z policją trzykrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz, ambasador kampanii „LOTOS – Mistrzowie w pasach”.

Wakacje to wzmożony czas podróży, często podróży własnym autem. Zanim jednak wsiądziemy za kierownicę, musimy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, własnego oraz towarzyszących nam osób.

– Po pierwsze musimy być wypoczęci. Po drugie, kiedy wsiadamy do samochodu sprawdzić, jak zapięci są pasażerowie. Zwracając uwagę przede wszystkim na dzieci; czy mają prawidłowo zamocowany fotelik, czy też urządzenie przytrzymujące, następnie jak zapięte są pasy. Dopiero wówczas rozpoczynamy jazdę – wskazał podczas briefingu w Katowicach podkomisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jadąc w trasę należy pamiętać o zabraniu wody, która w czasie letnich upałów jest rzeczą niezbędną.

Podczas jazdy musimy przestrzegać obowiązujących limitów prędkości, ustępować pierwszeństwa, należycie wyprzedzać, a wtedy mamy zagwarantowane, że bezpiecznie wyjedziemy, przejedziemy i wrócimy do domu – akcentował podkomisarz Tomasz Bratek.

Przybliżeniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze służy akcja „LOTOS – Mistrzowie w pasach”. To cenne lekcje instruktażu poprawnego zapinania pasów oraz montażu fotelików, organizowane w poszczególnych miastach Polski.

W czwartek takie spotkanie odbyło się w Katowicach.

 – Chcemy poprzez dzieci trafiać również do dorosłych – podkreślał Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych, który jest równocześnie ambasadorem kampanii.

Staramy się trafić do najmłodszych – do dzieci, bo one jeszcze nie mają złych nawyków. Oczywiście, te najmłodsze dzieci jeszcze są trochę uzależnione od nas. To my musimy dobrać im właściwy fotelik, odpowiednio go zamocować, później w odpowiedni sposób zapiać te dzieci w fotelikach. Ale później, kiedy one rosną, już same przypominają o tym, żeby tata czy mama zapieli pasy prawidłowo, im czy sami sobie – mówił Kajetan Kajetanowicz.

 

Kolejne spotkanie w ramach akcji „LOTOS – Mistrzowie w pasach” odbędzie się 8 sierpnia w Krakowie, z kolei dzień później – 9 sierpnia – w Sandomierzu. Wszystko po to, aby na naszych drogach było jeszcze bezpieczniej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj