fot. PAP/Darek Delmanowicz

D. Obajtek: Konsolidacja PKN Orlen z Lotosem ma służyć wzmocnieniu polskiej gospodarki

Konsolidacja PKN Orlen z Lotosem ma służyć wzmocnieniu polskiej gospodarki – mówił w „Naszym Dzienniku” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jednocześnie zapewniał, że połączenie obu spółek przyczyni się do korzystniejszych ofert dla klientów stacji.

PKN Orlen podpisał porozumienie z Grupą Lotos i Skarbem Państwa. Na ostateczną strukturę transakcji będzie miała wpływ także decyzja Komisji Europejskiej. Ta na początku sierpnia wszczęła szczegółowe postępowanie ws. przejęcia kapitałowego przez PKN Orlen Grupy Lotos. Ze względu na złożoność postępowania Komisja uznała, że potrzebuje więcej czasu na pogłębioną analizę. Jak mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, spółka będzie musiała pokazać Komisji, w jaki sposób zapewni konkurencyjne warunki na rynku. Chodzi o to – jak podkreślał Daniel Obajtek – by wypracować takie warunki, które usatysfakcjonują wszystkie strony. Polska nie jest jednak wyjątkiem w tej sprawie. KE prowadzi bowiem postępowanie wyjaśniające także w trzech innych przypadkach połączeń przedsiębiorstw. Daniel Obajtek zaznaczył, że priorytetem jest sprawne przejęcie Grupy Lotos. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dodał, że robi wszystko, aby możliwie jak najszybciej uzyskać decyzje KE.

Najszybsza w historii europejskich fuzji finalna fala rozmów trwała około 3 miesięcy. Przejęcie kapitałowe Grupy Lotos przez PKN Orlen, czyli wykupienie akcji należących do Skarbu Państwa, jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej obu firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy, a także bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski i Europy. Po połączeniu Orlenu z Lotosem koncern będzie miał ok. 2300 stacji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj