PKN Orlen szuka ropy i gazu na szelfie łotewskim Bałtyku

PKN Orlen rozpoczął poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego z platformy Ocean Nomad prowadzi firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc.

Jak poinformował w poniedziałek PKN Orlen, poszukiwania prowadzone są na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy, spółki joint venture, której udziałowcami są płocki koncern – za pośrednictwem Orlen International Exploration and Production Company B.V – oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief.

Poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów strategii PKN Orlen przyjętej w ubiegłym roku. Cieszę się, że równolegle z prowadzeniem prac poszukiwawczych na koncesjach w Polsce, uruchamiamy wiercenia w ramach Projektu Bałtyk, otwierając nowe możliwości w obszarze upstreamu (wydobycia) – powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec. 

Platforma wiertnicza Ocean Nomad została przyholowana na miejsce odwiertu w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego 10 maja. Prace wiertnicze prowadzone są na głębokości 132 m pod poziomem wody i potrwają około 40 dni. W tym czasie wykonany zostanie odwiert o całkowitej głębokości 1500 m pod poziomem morza w miejscu oddalonym o 104 kilometry od zachodniego wybrzeża Łotwy.

PAP

drukuj