fot. twitter.com/PolskiSenat

Posiedzenie senackiej komisji gospodarki ws. fuzji Orlen-LOTOS

Senacka komisja gospodarki na wniosek senatorów opozycji zapoznała się z informacją nt. fuzji spółek Orlen i Lotos.

W posiedzeniu komisji udział wzięli przedstawiciele Orlenu i LOTOS-u, a także członkowie rządu. Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że zatwierdziła przejęcie Grupy LOTOS przez PKN Orlen. Uzależniono to jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii LOTOS i 80 proc. stacji tej sieci.

LOTOS i Orlen są atrakcyjne dla rynku międzynarodowego. Połączenie i związana z tym wymiana aktywów daje szansę na ekspansję na innych rynkach – argumentował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

To projekt strategiczny dla bezpieczeństwa Polski. Jednocześnie korzystny finansowo – zaznaczyła szefowa senackiej komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Maria Koc.

–  Ta fuzja jest bardzo ważna, bo chyba jesteśmy jedynym krajem w Europie, w który spółki paliwowo-energetyczne, które działają w tym obszarze, które mają jednego właściciela, tego samego właściciela – bo tym właścicielem własnościowym jest Skarb Państwa – rywalizują ze sobą. Nie chodzi tu o rywalizację, chodzi o wzmocnienie potencjału, o to, żeby powstał duży koncern multienergetyczny, który sprosta wyzwaniom, jakie stają przed nami, przed naszą gospodarką w najbliższej przyszłości. Te wyzwania to przede wszystkim transformacja energetyczna, czyli zmiana miksu energetycznego, w którym musi się pojawić więcej energii z odnawialnych źródeł – wskazała Maria Koc.

List intencyjny dotyczący fuzji spółek w lutym 2018 roku z koncernem PKN Orlen podpisał Skarb Państwa. Finalną zgodę na konsolidację PKN Orlenu i Grupy LOTOS podejmie Rada Ministrów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl