fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen przedstawił KE warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu 

PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wyjaśnił, że chodzi o warunki, które pozwalają przeprowadzić tę transakcję, a Skarbowi Państwa pozwalają się na to zgodzić.

Pod koniec września Orlen informował w komunikacie, że spółka i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury „zatrzymania zegara” w negocjacjach dotyczących zgody na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos.

Tym samym KE dała spółce więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Lotosu.

Poseł Maciej Małecki, szef sejmowej komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, zwraca uwagę, że do fuzji Orlenu i Lotosu powinno dojść już dawno.    

– Trend konsolidacji dużych koncernów paliwowych funkcjonuje już od wielu lat. W innych krajach konsolidacja dużych koncernów paliwowych już nastąpiła. Zależy nam na tym, żeby zamiast dwóch koncernów paliwowych w Polsce, które siłą rzeczy muszą ze sobą rywalizować, powstał jeden, większy koncern, który będzie skutecznie zdobywał rynki także międzynarodowe. Będzie to z korzyścią również dla odbiorcy paliwa w Polsce, jak i polskiej gospodarki – podkreśla Maciej Małecki.

W sierpniu PKN Orlen, Grupa Lotos i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Zgodę musi wyrazić też Komisja Europejska.

RIRM

drukuj