fot. twitter.com/GrupaLOTOS

Za rządów D. Tuska do procesu sprzedaży Lotosu dopuszczono trzy firmy, które były związane z Rosją

Rząd Donalda Tuska w 2011 r. dopuścił rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu – wynika z notatki Aleksandra Grada, ówczesnego ministra skarbu. Dokument odtajnił Jacek Sasin, wicepremier i szef resortu aktywów państwowych. O sprawie poinformowało RMF 24.  

W notatce poinformowano, że do procesu sprzedaży Lotosu dopuszczono trzy firmy. Była to rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy. Każdy z tych podmiotów był związany z Rosją. Ostatecznie jednak do sprzedaży nie doszło i dziś możliwa jest dywersyfikacja dostaw surowców.

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, powiedział, że po odtajnieniu notatki widzimy wyraźnie, iż plan sprzedaży Lotosu Rosjanom był realnym zamierzeniem rządu Donalda Tuska.

– Z jednej strony politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego chcieli przykuć Polskę do Gazpromu do 2037 roku, a z drugiej strony chcieli sprzedać Lotos Rosjanom. Byłoby to ogromne zachwianie bezpieczeństwem energetycznym Polski. Wyobraźmy sobie, jak dzisiaj wyglądałaby sytuacja Polski w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdyby Lotos był w rosyjskich rękach, tak jak planował to rząd Donalda Tuska. Ujawnione dokumenty rządu Platformy i PSL-u rzucają nowe światło na zaciekłe ataki, jakie politycy Platformy i PSL-u przerzucają na prezesa Daniela Obajtka za konsolidację Orlenu, Lotosu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – wyjaśnił Maciej Małecki.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zauważył, że rząd Donalda Tuska chciał sprzedać pakiet kontrolny całego Lotosu z rafinerią w Gdańsku. Obecnie planowane jest zbycie tylko części stacji paliw węgierskiemu MOL-owi, co krytykuje opozycja.

Daniel Obajtek podkreślił, że w trakcie negocjacji z Komisją Europejską udało się zachować kontrolę nad rafinerią. Zgodnie z warunkami fuzji, Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu a Unimot – bazy paliw.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl