fot. PAP/Piotr Nowak

Igrzyska Europejskie w 2023 roku w Krakowie obejmą 24 dyscypliny

Wstępnie w 24 dyscyplinach sportowcy będą rywalizować w Krakowie w trakcie Igrzysk Europejskich w 2023 roku. O stanie przygotowań do igrzysk informowali dziś wicepremier Jacek Sasin i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich zaakceptowało wstępną listę dyscyplin, w jakich będzie odbywała się rywalizacja w trakcie Trzecich Igrzysk Europejskich w Krakowie.

– Te igrzyska trzecie już z kolei, po Baku i Mińsku, będą największymi igrzyskami, jakie dotychczas miały miejsce. Będą rozgrywane w 24 dyscyplinach – powiedział Jacek Sasin.

To najwięcej, biorąc pod uwagę krótką historię tych igrzysk – mówił wicepremier Jacek Sasin. W Polsce rywalizacja będzie toczyła się, m.in. w piłce ręcznej plażowej, siatkówce plażowej i halowej, pływaniu synchronicznym, zapasach i skokach narciarskich na igielicie. Część dyscyplin ma być rozgrywana w randze Mistrzostw Europy, co dodatkowo podniesie prestiż imprezy – wskazała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

– W tych dyscyplinach szczególnie, gdzie będą Mistrzostwa Europy, przyjedzie cała czołówka europejska, bo większość Mistrzostw Europy jest też częścią kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich – podkreśliła Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Polska ma infrastrukturę, która pozwala na przeprowadzenie imprezy – zapewnił resort sportu.

– Igrzyska odbędą się na istniejącej infrastrukturze właśnie po to, żeby nie generowały większych kosztów – stwierdziła minister sportu.

Kolejne igrzyska europejskie i próba podniesienia ich prestiżu to krok, który ma pokazać, że ta inicjatywa ma przyszłość.

– Kolejny krok i kolejny postęp w promowaniu sportu europejskiego, w promowaniu Polski, Krakowa i Małopolski – podsumował Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Rywalizację w Krakowie zaplanowano na 2023 rok.

TV Trwam News

drukuj