fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd zapowiada wyższe kary za ataki na policjantów

Rząd zapowiada wyższe kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom policji. Do końca tego miesiąca projekt ma przygotować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jaworzyna Śląska. Dwóch mężczyzna zaatakowało funkcjonariuszy policji. To nie pojedynczy wybryk. Policjanci za każdym razem muszą liczyć się z agresją – wskazał komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Policjanci to są ludzie, którzy zakładają granatowe mundury z narażeniem własnego zdrowia i życia, po to, żeby każdego dnia nam wszystkim nieść i zapewniać jedną z podstawowych potrzeb, jaką jest poczucie bezpieczeństwa – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk.

https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1306201880264089600

O tym, że dobrze wykonują swoją pracę, świadczą statystyki.

– Dzisiaj policja polska jest tą instytucją, która cieszy się zaufaniem ok. 80 proc. społeczeństwa polskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Państwo chce robić więcej, by skutecznie chronić funkcjonariuszy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Bezpieczeństwo policjantów musi być wzmocnione, bo oni dbają o nasze bezpieczeństwo – stwierdził szef rządu.

Do końca miesiąca resort spraw wewnętrznych przedstawi projekt, który ma skuteczniej chronić policjantów – mówił minister Mariusz Kamiński.

– Jedną z metod będzie zaostrzenie kar za popełnienie tych przestępstw, czyli naruszanie nietykalności funkcjonariusza, czynną napaść na funkcjonariusza, zwłaszcza wtedy, gdy doznaje on uszczerbku na zdrowiu – podsumował Mariusz Kamiński.

Takich przypadków na przestrzeni ostatnich lat były tysiące. Minister Mariusz Kamiński wskazał, że w Polsce jest około 100 tys. policjantów. 50 tys. to przypadki znieważenia policjanta, 20 tys. to przypadki naruszenia nietykalności cielesnej.

TV Trwam News

drukuj