fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki: „Solidarność” to drugie imię Polski

„Solidarność” to drugie imię Polski, to coś więcej niż tylko hasło i coś więcej nawet niż tylko związek zawodowy, to fenomen, który przekracza nasze granice – powiedział w czwartek w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek w Jastrzębiu Zdroju, Katowicach i Zabrzu odbywają się regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Mateusz Morawiecki powiedział z Zabrzu, że „<<Solidarność>> to coś więcej niż tylko hasło i coś więcej nawet niż tylko związek zawodowy”.

„Dla mnie <<Solidarność>> to drugie imię Polski, to fenomen, który przekracza granice Polski, to nie tylko nawet ruch społeczny, w dziejach naszego państwa od wtedy i na zawsze już opisywany będzie ten fenomen, ten ruch jako wielki narodowo-społeczny ruch niepodległościowy, ale jednocześnie ruch, który miał na celu walkę o godne życie każdego człowieka w Polsce i nie tylko” – mówił premier.

Podkreślił, że „Solidarność” to nie jest tylko historia.

„Solidarność to azymut naszego działania, to kierunek, który powinien wytyczać politykę każdego dobrego rządu, ale również tych, którzy reprezentują świat pracy” – ocenił szef rządu.

Premier podkreślił, że nie byłoby upadku systemu komunistycznego „bez ojca <<Solidarności>> papieża Jana Pawła II, ale bez samej <<Solidarności>>”, która – jak mówił – „była nie kroplą, ale rzeką podziemną, która drążyła skały komunizmu”.

Szef rządu dziękował wszystkim odważnym z tamtego czasu działaczom Solidarności.

„Dziękuję w imieniu rządu Rzeczpospolitej, w imieniu wszystkich Polaków za wasz trud, za wasze męstwo, za odwagę, za <<Solidarność>>, bo za mało było tych podziękowań przez te ostatnie 30 lat” – mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dzisiejszy czas, to też czas, w którym „Solidarność” znowu pokazuje swoją solidarność, solidarność z narodem białoruskim.

„Dziękuje panu przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, za jego starania, wysiłki, żeby wysiłki robotników białoruskich, ich walka o suwerenność, wolność i demokrację, żeby były zauważone. Żeby pomagać im przetrwać ten trudny czas nacisku, dyktatury, która panuje u naszego wschodniego sąsiada. Znowu Solidarność pokazuje swoje piękne oblicze, bardzo dziękuję” – powiedział premier.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl