Konferencja „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”

„Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia” – to temat konferencji, która odbędzie się dziś w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W gronie prelegentów znaleźli się wybitni profesorowie: prawnicy, lekarze, etycy i politycy – między innymi prof. Andrzej Zoll, prof. Aleksander Stępkowski, prof. Ryszard Legutko, prof. Kazimierz Ujazdowski oraz prof. Bogdan Chazan.

W ubiegłym roku doszło do publicznego rozliczania lekarzy kierujących się sumieniem i odmawiających udziału w czynnościach nakierowanych na przerwanie ciąży. Celem ataków stał się profesor Bogdan Chazan, który został odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala św. Rodziny w Warszawie, ponieważ odmówił kobiecie zabicia jej chorego nienarodzonego dziecka.

 – Kontrolerzy przeanalizowali 2200 stron dokumentacji. Wszystkie wnioski, które państwu przeczytałam, są podstawą do rozwiązania stosunku pracy z prof. Chazanem – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W maju tego roku prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko profesorowi Chazanowi, gdyż nie złamał on prawa odmawiając zabicia dziecka swojej pacjentki. Odwołanie profesora zostało potraktowane przez środowisko lekarskie, jako ograniczanie wolności i próba zastraszenia. Atak medialny i polityczny miał na celu łamanie lekarskich sumień.

– Wszyscy lekarze w Polsce dowiedzieli się, że nie ma żadnego przymusu zabijania. To, co pani Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała zrobić w Warszawie – zastraszyć lekarzy – trzeba zadać temu kres i żeby wszyscy lekarze dowiedzieli się, że ich sumienie jest chronione – podkreśliła Kinga Małecka-Prybyło z Fundacji PRO – Prawo Do Życia.

Medycy mają prawo powoływać się na sumienie. Punktem spornym jest tu przepis obowiązującej ustawy, który zmusza ich do wskazania innego lekarza, jeżeli ten nie zgadza się na dokonanie tak zwanej aborcji.

Dzisiejsze wydarzenie w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie organizowane jest przez Fundację Jeden z Nas, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego JPII, Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II, a także polską delegację grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przy Europarlamencie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl