Premier: Zaakceptujemy pakt fiskalny

Na najbliższym posiedzeniu rządu pakt fiskalny zostanie zaakceptowany i przekazany do ratyfikacji  – powiedział Premier Donald Tusk przedstawiając w Sejmie informację na temat polityki europejskiej.

Umowa wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu. Pakt ustanawia też nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej.

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych alarmuje, że pakt fiskalny nie powinien wejść w życie.

– Pakt fiskalny powinien być odłożony na półkę z napisem: ,,nieudane projekty”, dlatego że jest to pakt podpisany w okolicznościach  szczególnych, pod presją rynku, agencji ratingowych Niemiec jako głównego europejskiego płatnika, który wymusza odgórną dyscyplinę na  państwo europejskie. Każdy wie, że jego ratyfikacja skończyłaby się tym, że nasz budżet poddany byłby daleko idącemu nadzorowi ze strony nie tylko  instytucji europejskiej, ale także innych silniejszych państw, które mogłyby  Polskę pozywać przed Trybunał Sprawiedliwości Europejskiej za to, że  np. wydajemy zbyt dużo pieniędzy na refundację leków – mówił pos. Krzysztof Szczerski.

Poseł zwrócił uwagę również na to, że Polski rząd zaaprobował już wcześniej inne dokumenty w których znalazły się główne postanowienia paktu fiskalnego.

– Główne postanowienia dotyczące nadzoru budżetami krajowymi są po cichu przeprowadzane także przez inne regulacje europejskie. Są one zawarte nie tylko w tym jednym dokumencie, ale umieszcza się je w różnych innych dokumentach. Problem polega na tym, że polski rząd w tym momencie godzi się już w wielu innych miejscach, na to, żeby polski budżet był kontrolowany z zewnątrz. To jest coś, o czym będziemy dzisiaj także mówić. Nie życzymy sobie tego, także jako PiS, żeby decyzje o tym na co możemy przeznaczyć podatki zbierane wśród Polaków były decyzjami innego niż polski parlament. (…) Na tym polega m.in. kluczowy element demokracji, że najpierw obywatele przeznaczają podatki na swoje własne państwo a potem ich reprezentacja, czyli parlament decyduje o tym, na co tę wspólne pieniądze przeznaczyć – akcentował pos. Krzysztof Szczerski.

Poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn oświadczył, że jego klub złoży wniosek o odrzucenie informacji rządu o polityce europejskiej. Jak powiedział, rząd popierając pakt fiskalny działa przeciwko polskiemu interesowi.

Polska, Panie Premierze, nie ma żadnego interesu w tym, by wspierać te rozwiązania. Innymi słowy, pan z wielkim zapałem i hasłem  „Europa. Polska w centrum Europy” podcina gałąź, na której nie tylko pan siedzi, ale również my wszyscy, ten Sejm a przede wszystkim nasz naród, nasza gospodarka – powiedział poseł Ludwik Dorn.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl