fot. pixabay.com

Mieszkanie bez wkładu

Już niebawem wejdą w życie przepisy, które umożliwią uzyskanie kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozmawia o współpracy z bankami. Program może nie spełnić swojej roli. Na skutek podwyżek stóp procentowych, mocno osłabła zdolność kredytowa Polaków.

Zebranie środków na wkład własny jest dużym wyzwaniem dla kredytobiorców decydujących się na kupno mieszkania. Ustawa, która wejdzie w życie 27 maja, przewiduje, że to państwo będzie gwarantowało wkład.

Do stu tysięcy złotych bądź do 20 proc. wartości kredytu można takie poręczenie państwowe uzyskać – mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

Ponadto państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie jednorazowo spłacać część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. To tzw. spłata rodzinna, czyli 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w sytuacji narodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka.

Zamiast wkładu własnego będzie można wziąć większy kredyt, jeśli rodzina ma zdolność kredytową, czyli jej dochody są wystarczające, żeby bank ocenił możliwość spłacania kredytu, ale nie ma jeszcze nazbieranych pieniędzy na wkład własny, wtedy z tego rozwiązania można skorzystać – wskazuje Piotr Uściński.

Proces zawierania przez Bank Gospodarstwa Krajowego umów z bankami umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych ruszy 27 maja. Program może nie spełnić swojej roli w nowej rzeczywistości gospodarczej. Od czasu ogłoszenia go minęło już kilka miesięcy. W obliczu podwyżek stóp procentowych, coraz większy problem w dostępie do mieszkań stanowi malejąca zdolność kredytowa Polaków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl