fot. flickr.com

Frankowicze wygrywają w sądach

Frankowicze wygrywają w sądach sprawy z bankami dotyczące umów kredytowych. Korzystną dla kredytobiorców uchwałę w ostatnich dniach podjął Sąd Najwyższy.

Pytanie do Sądu Najwyższego skierował warszawski Sąd Apelacyjny w związku ze sprawą frankowiczów domagających się od banku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i zwrotu zapłaconych już rat. Kredytobiorcy wygrali w niższej instancji, jednak bank złożył apelację. Wątpliwość prawna dotyczyła klauzuli indeksacyjnej, która pozwala bankowi jednostronnie określać kurs waluty, bez odniesienia do obiektywnych kryteriów. Odpowiedź Sądu Najwyższego jest korzystna dla frankowiczów.

„Sprzeczne z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej są postanowienia, w których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego oznaczenia kursu waluty właściwej do wyliczenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz ustalenia wysokości rat kredytu, jeżeli z treści stosunku prawnego nie wynikają obiektywne i weryfikowalne kryteria oznaczenia tego kursu” – czytamy w stanowisku Sądu Najwyższego.

Uchwała Sądu Najwyższego może też otworzyć drogę do dochodzenia swoich praw przez przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyty frankowe – mówił Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

– Do tej pory była wątpliwość, czy również wobec nich można zastosować sankcje, że ta umowa jest nieważna. W tej chwili to będzie dla nich dużo łatwiejsze. Radziłbym przedsiębiorcom zainteresować się tym i poczekać na uzasadnienie tej uchwały, bo może im pomóc w walce z bankiem – radził prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Linia orzecznicza polskich sądów dotycząca frankowiczów jest coraz mocniej ugruntowana. Potwierdza to orzeczenie Sądu Najwyższego z 2 lutego br. – oceniła mecenas Anna Wolna-Sroka. Sąd w całości oddalił skargę kasacyjną banku od  korzystnego dla kredytobiorców wyroku.

– Powołał się na to, że w świetle orzecznictwa, które już jest ugruntowane w kwestii orzecznictwa występującego w Polsce – zdaniem Sądu Najwyższego -tego typu umowy są nieważne. Ponadto – zdaniem Sądu Najwyższego – skarga kasacyjna banku była w całości niezasadna – wyjaśniła mec. Anna Wolna-Sroka.

Liczba orzeczeń dotyczących franowiczów rośnie. Jeszcze w ubiegłym roku zapadało ich ok. 200 miesięcznie. Tymczasem w lutym tego roku sądy wydały już ponad pół tysiąca orzeczeń, a w marcu – blisko 700. Coraz więcej wyroków jest też prawomocnych.

– W tym momencie 95 proc. spraw jest wygrywanych i kończy się orzeczeniem nieważności tego typu umów – wskazała mecenas.

Większość banków, które udzielały kredytów frankowych, próbuje zawierać ugody z klientami. Jednak nie zawsze są one korzystne dla kredytobiorców. Na przykład przejście na kredyt złotowy w okresie rosnących stóp procentowych staje się obciążeniem.

– Część z tych osób już narzeka, ponieważ przeszli na WIBOR, więc chwilę później okazało się, że raty jeszcze bardziej wzrosły – zwrócił uwagę Arkadiusz Szcześniak.

Banki tworzą rezerwy na pokrycie ryzyka wynikającego z roszczeń frankowiczów oraz realizacji ugód. Blisko 1/4 kredytów frankowych udzielił „Getin Noble Bank”, któremu teraz grozi upadłość. Bank zanotował w ubiegłym roku 1 mld zł straty. Większość tej kwoty to rezerwy na rzecz frankowiczów. To kolejny bank należący do Leszka Czarneckiego, który ma poważne problemy finansowe. W ubiegłym roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację „Idea Banku”. Jego klientów i aktywa musiał przejąć Bank Pekao SA.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl