fot. pl.wikipedia.org Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20283666

Wojna na Ukrainie: Ewakuacja cywilów z zakładów „Azowstal”

Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z zakładów „Azowstal” w Mariupolu. Rosjanie nie przerywają jednak swoich ataków w wielu miejscach na Ukrainie.

Zakłady „Azowstal” to ostatni bastion obrony Mariupola. Miasta, które zostało doszczętnie zniszczone przez Rosjan.

– Zostaliśmy bez niczego. Mieszkamy w piwnicach. To horror. Powiedz mi  za co? Czym zawiniliśmy? – mówiła mieszkanka Mariupola.

Liczba ofiar rosyjskiego barbarzyństwa w tym mieście przekroczyła już 20 tysięcy.

– Blokada Mariupola przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. Robienie pokojowemu miastu tego, co zrobili Rosjanie, to terror, który będzie pamiętany przez wieki – zapewnił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Rosjanie dopuszczają się zbrodni w wielu innych miejscach, m.in. w Czernichowie. Znajduje się w nim cmentarz, na którym został pochowany zabity przez Rosjan mąż Pani Walentyny.

– Nie wzywaliśmy Rosjan, aby nas ratowali. Nigdy im nie wybaczymy. Nasi ludzi poszli, aby nas bronić – wyjaśniła pani Walentyna, wdowa po zabitym przez Rosjan cywilu.

Z kolei w Dobropolu, w obwodzie donieckim, zniszczono budynki mieszkalne. Zniszczenia są ogromne.

– Wszystko jest zniszczone, m.in. okna i sufity. Wszędzie są pęknięcia. Dom nie nadaje się do zamieszkania. Jednak trzymamy się.  Pan Bóg nam pomoże i zwyciężymy – ocenił mieszkaniec Dobropolu.

Rosyjskie rakiety spadły na teren lotniska w Odessie.  Kreml chwali się, że atak został przeprowadzony bardzo precyzyjnym pociskiem Onyx. Pas startowy jest zniszczony i został wyłączony z ruchu. Moskwa dopuszcza się w tej wojnie wielu prowokacji. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowały, że Rosjanie chcieli zestrzelić samolot pasażerski i oskarżyć o to Ukrainę. Rosja w tej wojnie ponosi ogromne straty.

– Okupanci gromadzą dodatkowe siły do ​​nowych ataków na naszą armię na wschodzie kraju. Rosja sprowadziła posiłki w rejon Charkowa, próbując zwiększyć presję w Donbasie. Stracili już ponad 23 tys. żołnierzy w bitwach. To bezsensowna wojna dla Rosji, ale oni się nie zatrzymują – podkreślił prezydent Ukrainy.

Ukraińska armia zniszczyła już ponad 1 tys. rosyjskich czołgów, prawie 200 rosyjskich samolotów i prawie 2,5 tys. opancerzonych wozów bojowych. Zginął także kolejny rosyjski generał, Andriej Simonow. Łącznie na Ukrainie poległo dziewięciu rosyjskich generałów. Ranny został także gen. Walerij Gierasimow, szef rosyjskiego sztabu generalnego. Zacięty opór Ukraińców nie byłby możliwy bez wsparcia Zachodu. Armie Ukrainy i USA ponownie uzgodniły dostawy amerykańskiej broni, amunicji i sprzętu wojskowego.

– Naszym obowiązkiem jest być z Wami, dopóki walka nie zostanie zakończona – mówiła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA.

Nancy Pelosi spotkała się na miejscu z prezydentem Ukrainy.

– Dziękuję za pomoc Ukrainie w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej – dziękował Wołodymyr Zełenski.

Po wizycie na Ukrainie przewodnicząca Izby Reprezentantów USA przybyła do Polski.

– Ameryka stoi ramię w ramię z Ukrainą i będziemy stali do momentu, w którym Ukraina wygra. Stoimy razem z naszymi sojusznikami z NATO – podkreśliła Nancy Pelosi.

Jutro przewodnicząca Izby Reprezentantów USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i Elżbietą Witek, marszałek Sejmu. Jak podkreślała – chce podziękować polskim władzom za pomoc uchodźcom i dowiedzieć się, co USA mogą jeszcze zrobić, żeby pomóc w tym zakresie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl