fot. PAP/Marcin Kaliński

PZU i PFR chcą odkupić akcje banku Pekao od grupy UniCredit

Szefowie PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju mają dziś rozmawiać z przedstawicielami włoskiej grupy UniCredit na temat odkupu akcji banku Pekao. Z medialnych informacji wynika, że do spotkania obydwu stron ma dojść w Mediolanie.

W proces przejęcia akcji niezbędne jest zaangażowanie Funduszu. „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że 40procentowy pakiet akcji jest wart ponad 13 mld zł. PZU może przeznaczyć na ten cel od 5 do 6 mld zł.

Prof. Artur Śliwiński, ekonomista, z ostrożnością podchodzi do odkupywania banków. Sam pomysł ocenia pozytywnie, jednak ostrzega przed długami, jakich zagraniczne placówki mogą chcieć się pozbyć.

Część banków zachodnich jest w skrajnie trudnej sytuacji i bardzo chętnie pozbyłyby się swoich aktywów wraz z toksycznymi długami, więc mają one tutaj szczególny interes, aby przerzucić te długi na polski rząd czy na polski sektor bankowy. Myślę, że tego rodzaju sytuacja wykupowania wydmuszek bankowych się nie pojawi – mówi prof. Śliwiński.

Rząd PiS-u już podczas kampanii wyborczej zapowiadał repolonizację sektora bankowego w Polsce.

Przedstawiciele PZU kilka dni temu poinformowali, że prowadzą rozmowy w sprawie nabycia kilku innych banków obok Pekao SA.

RIRM

drukuj