fot. bbn.gov.pl

P. Soloch: bez wsparcia Zachodu Ukraina może nie przetrwać

Bez pomocy całej wspólnoty zachodniej Ukrainie będzie bardzo trudno przetrwać jako niepodległe państwo – powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Minister towarzyszył Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie podczas wizyty na Ukrainie.

Na antenie Polskiego Radia Soloch podkreślił, że Ukraina jest naszym kluczowym sąsiadem. Niepodległość i demokratyczny charakter tego państwa leży w interesie nie tylko Polski, ale także wspólnoty europejskiej – zaznaczył szef BBN-u.

Minister Paweł Soloch był także pytany o to, czy w momencie pogorszenia się sytuacji na Ukrainie, Polska wyśle żołnierzy.

Wolałbym takich wariantów nie omawiać dlatego, że niczego nie można wykluczyć, ale i niczego nie można potwierdzić. Na dzień dzisiejszy należałoby się skoncentrować przede wszystkim na umacnianiu państwa ukraińskiego również poprzez promowanie sprawy ukraińskiej na forum międzynarodowym i podtrzymywanie pomocy państw zachodnich. Bez zaangażowania całej wspólnoty demokratycznych państw Zachodu Ukrainie byłoby bardzo trudno przetrwać jako niepodległe państwo – podkreślił Paweł Soloch.

Relacje między Ukrainą a Rosją są napięte. Moskwa niedawno oskarżyła Kijów o próbę przeprowadzenia ataku terrorystycznego na Krymie. Ukraina jednak temu zaprzecza.

Rosja zaanektowała ukraiński Krym w 2014 r. Następnie prorosyjscy rebelianci przejęli kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim.

RIRM

drukuj