Trwają prace nad zmianą prezydenckiego projektu dot. frankowiczów

W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad zmianą prezydenckiego projektu ustawy o pomocy dla tzw. frankowiczów.  Jedną z propozycji jest wydłużenie okresu, w którym banki miałyby ponieść koszty wprowadzenia ustawy. Ze wstępnych szacunków wynika że, może to być nawet 70 mld zł.

Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że obecnie trwają szeroko zakrojone konsultacje nad zapisami projektu.

Zmodyfikowana wersja projektu ustawy nie nabrała jeszcze takiego pełnego kształtu, natomiast w momencie, kiedy będą już wszystkie szczegóły ustalone i dopracowane, Kancelaria na pewno poinformuje opinię publiczną. Kancelaria zawsze podkreślała, już po skierowaniu tego projektu ustawy do Komisji Nadzoru Finansowego, że są możliwe zmiany. Panu prezydentowi jako inicjatorowi tego pomysłu zależy na dwóch sprawach. Chodzi o pomoc tym osobom, które czują się poszkodowane przez banki, a z drugiej strony o potrzebę  zachowania stabilności finansowej całego sektora bankowego, a tym samym stabilności finansowej państwa. Jestem przekonany, że jego ostateczna forma będzie zadowalała zarówno środowiska frankowiczów, jak i sektor bankowy – podkreślił Marek Magierowski.

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF oceniła, że skutki finansowe projektu tzw. ustawy frankowej mogą nawet spowodować kryzys finansowy.

18 kwietnia planowane jest spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tys. Polaków. Na początku stycznia ubiegłego roku waluta umocniła się, co spowodowało wzrost rat kredytów.

RIRM

drukuj