fot. Nasz Dziennik

Wykryto nowe ognisko ASF

Wykryto nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wirus ponownie pojawił się w województwie podlaskim, tym razem w gospodarstwie w gminie Nurzec Stacja. To w sumie 17. ognisko ASF w Polsce, a 13. w Podlaskiem.

To już 17. ognisko od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo ognisk było kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim a pozostałe w podlaskim.

– Chorobę wykryto na terenie gmin: Biała Podlaska, Janów Podlaski i Leśna Podlaska, ale największym problemem jest fakt, że z powiatem Biała Podlaska graniczą najbardziej towarowe – jeśli chodzi o produkcję trzody chlewnej – powiaty: Radzyń Podlaski, Barczew oraz Łuków – powiedział Krzysztof Dziewulski, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Coraz więcej wskazuje na to, że w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Służby weterynaryjne wciąż apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł.

– Zwierzęta muszą być oznakowane, muszą pochodzić z gospodarstw wolnych od choroby, najlepiej z tych regionów, gdzie choroba nie występuje. Po drugie, muszą przestrzegać przepisów bioasekuracji, czyli zabezpieczenia gospodarstwa poprzez maty, szczelne okna, nie wpuszczanie osób z zewnątrz. Myślę, że takie zasady w większości podstawowe wystarczą – powiedział Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Służby zwracają też uwagę, by gospodarstwa były dobrze zabezpieczone. W szczególności zalecają, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami.

– Ogniska są już w tej chwili właściwie odpowiednio zabezpieczone, świnie są wybite i zutylizowane, pobrane są próbki w okręgach zagrożonych i zapowietrzonych. Czekamy na wyniki badań. Na dzień dzisiejszy wszystkie są ujemne – powiedział Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Resort rolnictwa podjął decyzję, że już niebawem zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na terenie całego kraju.


TV Trwam News

drukuj