fot. flickr.com

Zielone światło senackich komisji rolnictwa i środowiska ws. specustawy dotyczącej ASF

Specustawa ws. ASF zyskała zielone światło senackich komisji rolnictwa i środowiska. Oba gremia rekomendują Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Wyższa Izba Parlamentu przepisami zajmie się w przyszłym tygodniu.

Procedowane regulacje wprowadzają m.in. zwiększenie bioasekuracji i zakaz blokowania polowań. Zakładają też udział w odstrzale dzików m.in. policjantów i żołnierzy oraz powołanie przez ministra środowiska Łowczego Krajowego.

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński mówił na posiedzeniu senackich komisji, że przepisy te pozwolą stosować skuteczniejsze metody ochrony przed ASF. Jak podkreślał, zostały oparte o sprawdzone rozwiązania z innych krajów.

– To jest model czeski, czyli pierwszy sukces taki, który jest sukcesem pierwszej reakcji, która spowodowała to, że do tej pory Czesi – cały czas działając prewencyjnie i zapobiegawczo – mają spokój. Podobną drogą poszli Belgowie i jest to bardzo porównywalny sukces. Natomiast zasadnicza sprawa, która musi być dołączona do naszych doświadczeń, to jest prewencja, czyli droga, którą poszły Niemcy i Francja, które zredukowały populację dzików na swoim terenie o ponad milion sztuk w każdym z tych państw – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.

ASF, na który choruje trzoda chlewna, występuje w Polsce od lutego 2014 roku. Do niedawna chorobę notowano we wschodnich województwach. W listopadzie ubiegłego roku wirus znaleziono u padłego dzika w województwie lubuskim.

W okresie od 14 listopada do 15 grudnia potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl