fot. flickr.com

Banki przyjmują już wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej

Banki rozpoczęły przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej. O pomoc mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Program o wartości 100 mld zł skierowany jest do około 670 tys. polskich firm. Warunkiem uzyskania subwencji jest spadek przychodów o 25 proc. z powodu pandemii koronawirusa.

Finansowanie można otrzymać na trzy lata z możliwością umorzenia po 12 miesiącach nawet w 75 proc., jeżeli firma utrzyma działalność i zatrudnienie.

System, który umożliwia składanie wniosków, wdrożyło 17 banków komercyjnych i większość spółdzielczych. Wśród nich jest PKO BP.

Wiceprezes tego banku Maks Kraczkowski wskazał, że wszelkie podejmowane inicjatywy mają ułatwić prowadzenie biznesu.

– W tym trudnym dla wszystkich czasie staramy się poszukiwać rozwiązań, które ułatwią naszym klientom prowadzenie biznesu. To jest zrozumiałe, to jest kwestia naszej odpowiedzialności za wsparcie biznesu. Część proponowanych działań wynika nie tylko z tego, co znajduje się w aktualnej ofercie banku, ale to także efekt realizacji przygotowanych przez rząd rozwiązań, w które włączył się PKO BP. Mamy nadzieję, że wszystkie razem proponowane przez nas, przez stronę publiczną, rozwiązania będą ułatwiały nie tylko przetrwanie, ale i być może dawały szansę na rozwój pomimo tego trudnego czasu – powiedział Maks Kraczkowski.

Weryfikację wniosków o subwencję prowadzi Polski Fundusz Rozwoju na podstawie danych z banku, ZUS-u i resortu finansów.

Mikrofirmy mogą ubiegać się o wsparcie w kwocie maksymalnie 324 tys. zł. Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziano 3,5 mln zł.

RIRM

drukuj