fot. flickr.com

Dobra sytuacja polskiego budżetu po czterech miesiącach 2019 roku

Po kwietniu budżet Polski pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Deficyt wyniósł 80 mln zł. Dochody wzrosły – patrząc rok do roku – o blisko 5 mld zł.

Dobra kondycja budżetu to w pierwszej kolejności efekt rosnących dochodów z podatków. O ile w przypadku VAT-u odnotowano spadek, to wzrosły przychody z podatku od gier oraz z podatków PIT i CIT. Razem daje to spory zastrzyk finansowy dla państwa.

– Pozytywnym symptomem jest wzrost dochodów o blisko 5 mld zł – wskazuje ekonomista prof. Zbysław Dobrowolski.

Wzrost dochodów idzie w parze ze wzrostem wydatków. To kwota ponad 14 mld zł rok do roku. Po kwietniu deficyt kształtuje się na poziomie 0,3 proc., czyli ok. 80 mln zł. Polska ma na co wydawać pieniądze – tłumaczy ekonomista.

– Mamy cały czas przed sobą olbrzymie wydatki infrastrukturalne, mamy potężne zapóźnienia, nadal w wielu obszarach – w gospodarce morskiej i w lotnictwie, jak również w drogownictwie i kolejnictwie. Siłą rzeczy środki na inwestycje są ponoszone i to powoduje pewne konsekwencje – podkreśla prof. Zbysław Dobrowolski.

Czyli także wzrost wydatków z budżetu. Nie ma jednak obaw o realizację programów socjalnych. W drugiej połowie roku ruszy wypłata 500+ na pierwsze dziecko. Już teraz rząd zrealizował program trzynastej emerytury.

– Póki co nie dostrzegam żadnych problemów, jeśli chodzi o wydatki na programy socjalne. Nie widzę żadnych zagrożeń, analizując dane makroekonomiczne o sytuacji gospodarczej w kraju – mówi prof. Zbysław Dobrowolski.

Polska gospodarka wciąż rozwija się bardzo szybko. Kołem zamachowym pozostaje tutaj konsumpcja. Przełom nastąpił także w inwestycjach. Razem składa się to na 4,7 proc. wzrostu PKB.

TV Trwam News/RIRM

drukuj