fot. twitter.com

Rzeszów: Wieczór dziękczynienia ze św. Janem Pawłem II

Mija 28 lat od wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie, a także 40 lat od pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski. Przy tej okazji w katedrze rzeszowskiej odbył się wieczór dziękczynienia ze św. Janem Pawłem II.

Wieczór dziękczynienia ze św. Janem Pawłem II rozpoczął się nabożeństwem majowym w katedrze rzeszowskiej. Następnie sprawowana była Eucharystia. Jak mówił w homilii ks. bp Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej, pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski dokonała ogromnego przełomu.

– Pierwsza pielgrzymka do Polski w czerwcu w 1979 roku dała początek doniosłym przemianom w  naszej Ojczyźnie – zaznaczył ks. bp Kazimierz Górny.

Papież Benedykt XVI – jak przypomniał biskup senior diecezji rzeszowskiej – określił świadectwo Jana Pawła II jako całkowitą wierność Bogu.

– Swoimi słowami i czynami ukazywał wielką miłość do Pana Boga i do ludzi. Równocześnie przewracał realną obecność Boga w świecie. Sam żył tą obecnością – powiedział ks. bp Kazimierz Górny.

Po Eucharystii w Sali Papieskiej odbyła się konferencja dotycząca pielgrzymki Ojca Świętego. Ks. bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, przypomniał, że w 1989 roku nastąpił przełom polityczny – Sejm kontraktowy budził wielkie nadzieje. Po dwóch latach od tego wydarzenia, kiedy Ojciec Św. przyjechał do Rzeszowa, hasłem papieskiej pielgrzymki były słowa „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.

– Ojciec św. zapraszał do dziękowania, ale pokazał też, że wolność, żeby mogła być sensownie realizowana, musi respektować wartości, te odwieczne wartości – podkreślił ks. bp Edward Białogłowski.

Ksiądz biskup wspominał również, że Święty Jan Paweł II pamiętał o każdym człowieku.

– W roku 2000 podziwiałem, bo Ojciec Święty był już wtedy schorowany, ale spotkał się ze wszystkimi biskupami polskimi, podchodziliśmy do ucałowania pierścienia rybaka i przynajmniej jedno zdanie kierował do każdego – mówił ks. bp Edward Białogłowski.

Wieczór dziękczynienia ze św. Janem Pawłem II zakończył Apel Jasnogórski w Parku Papieskim przy obelisku polskiego Papieża.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl