fot. Krzysztof Guz

Św. Jan Paweł II – szczególny patron Radia Maryja

Szczególne miejsce w sercach słuchaczy od zawsze zajmował święty Jan Paweł II. To właśnie nasz Papież kreślił przed rozgłośnią kolejne wyzwania i wskazywał kierunek. Dziś jego nauczanie dociera do Polaków właśnie za sprawą Radia Maryja.

 

Nauczania św. Jana Pawła II słuchały miliony. Współcześnie to dziedzictwo, które po sobie zostawił, za pośrednictwem fal radiowych, które docierają na całą Polskę, ale także poza jej granice, szerzy toruńska rozgłośnia.

 

– To jest jakby przypomnienie, kontynuacja, żeby tym żyć na co dzień, żeby nie zapominać – mówiła siostra zakonna, słuchaczka Radia Maryja.

 

Bo i on – Papież Polak – o Radiu Maryja zawsze pamiętał. Pamiętał w modlitwie.

 

– Ja Panu Bogu dziękuję codziennie za to, że jest w Polsce takie Radio, które się nazywa Radio Maryja – mówił Jan Paweł II.

Papież Polak pamiętał także poprzez żywe zainteresowanie tym, co się dzieje z rozgłośnią – wskazał były członek Krajowej Rady Radiofonii i TV, prof. Janusz Kawecki.

– Bywałem nie raz na osobistych spotkaniach u Ojca Świetnego i wtedy zawsze na pierwszym planie w tych pytaniach i tej prośbie o wyjaśnienia znajdowało się Radio Maryja – powiedział prof. Janusz Kawecki.  

 

To właśnie święty Jan Paweł II przed laty wyznaczył Radiu Maryja szczególną drogę głoszenia prawdy, ale także przybliżania do Chrystusa – mówił profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Alina Rynio.

 

– Wyznaczał program temu radiu, traktował je jako narzędzie ewangelizacji, był wdzięczny za rozmodlenie społeczeństwa polskiego, widział w radiu możliwości oddziaływania nie tylko na Kościół, ale i na społeczeństwo – zauważyła Alina Rynio.

 

Tę misję i szczególne zadanie ewangelizacji Radio Maryja realizuje każdego dnia – już od 31 lat.

 

– Nie ma już takich rozgłośni, gdzie systematycznie, stale przypominane jest nauczanie św. Jana Pawła II. To przecież tu co tydzień możemy usłyszeć głos św. Jana Pawła II z różnych pielgrzymek, skierowany szczególnie do Polaków – przypomniał prof. Janusz Kawecki.

 

Katechezy Ojca Świętego to punkty programu, na które szczególnie czekają słuchacze Radia. Wśród nich jest pani Maria, dla której nauczanie Papieża Polaka jest swoistym drogowskazem.

 

– Bardzo dużo z nich czerpie i staram się wprowadzić do swojego życia – mówiła.

 

Aktualnie przed Radiem Maryja i całą jego rodziną prof. Alina Rynio kreśli ważne zadanie, „żeby ukazywać prawdę o osobie Ojca Świętego, a także wskazywać na jego autorytet, podczas gdy jest on tak systemowo niszczony”.

 

Autorytet, który budował poprzez towarzyszenie Polsce; towarzyszenie wiernym; troskę o nich; o ich sprawy. Święty Jan Paweł II był świadkiem, który zapraszał radio, by podjęło posługę ewangelicznego siewcy, ale sam przeszedł tę drogę wcześniej.

 

TV Trwam News

drukuj