fot. pixabay.com

W Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem z rumuńskich Jassów

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji.

Jak poinformował rząd mołdawski, transport gazu z Rumunii, służący dywersyfikacji pozyskiwania tego surowca, rozpoczął się o godz. 13.00. Wielkość przesyłu surowca przekracza jeden mln metrów sześc.

Władze Mołdawii podkreśliły, że rozpoczęty import gazu z Jassów ma bezpośredni związek z szantażem gazowym stosowanym od kilku miesięcy wobec kraju przez rosyjski koncern Gazprom.

1 października Rosja ograniczyła o 30 proc. dostawy surowca do Mołdawii, a w kolejnych tygodniach zredukowano je o kolejne 5 procent.

Pod koniec listopada władze Gazpromu zagroziły, że w związku z rzekomymi długami Kiszyniowa wobec koncernu ograniczy on od 1 grudnia ilość przesyłanego do Mołdawii surowca łącznie o 56,5 procent. Groźba ta dotąd nie została zrealizowana.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl