fot. twitter.com/SolochPawel

[TYLKO U NAS] P. Soloch o spotkaniu przywódców państw grupy B9: Prezydenci krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki mają wypracować wspólne stanowisko na najbliższy szczyt NATO

Prezydent Andrzej Duda weźmie w poniedziałek udział w Rumunii w spotkaniu przywódców krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydenci mają wypracować wspólne stanowisko na najbliższy szczyt NATO, planowany na 14 czerwca – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

Niewątpliwie przywódcy dziewięciu krajów podejmą temat agresywnej polityki Rosji. Chodzi o rozmieszczenie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

– Planowane jest wydanie wspólnego komunikatu. Jest on wypracowywany poprzez przedstawicieli Bukaresztańskiej Dziewiątki przy Kwaterze Głównej NATO – mam tu na myśli ambasadorów – w konsultacji ze stolicami państw. (…) Kwestia agresywnej polityki rosyjskiej będzie także w nim uwzględniona. (…) Nastąpiła pewna deeskalacja w stylu rosyjskim, natomiast samo napięcie nie zmalało. W perspektywie najbliższych miesięcy będą odbywały się ćwiczenia „Zapad” prowadzone przez Rosję, które będą odbywały się w bezpośredniej bliskości granicy z Polską, m.in. na terenie Białorusi. Trzeba te sprawy ze sobą wiązać – zwrócił uwagę Paweł Soloch, szef BBN.

Bukaresztańska Dziewiątka to forum wymiany poglądów i koordynacji stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Spotkanie odbywa się w kontekście zbliżającego się szczytu NATO, który odbędzie się 14 czerwca. (…) Jego celem jest przygotowanie i zaprezentowanie wspólnego stanowiska dziewięciu państw flanki wschodniej NATO wobec pozostałych sojuszników, w tym wobec najważniejszego z sojuszników, czyli Stanów Zjednoczonych, gdyż po raz pierwszy na spotkaniu pojawi się nowy prezydent USA – powiedział Paweł Soloch.

Spotkanie B9 ma mieć charakter hybrydowy. Prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu online.

Warto zauważyć, że rozmowy Bukaresztańskiej Dziewiątki zbiegną się z największym tegorocznym ćwiczeniem z udziałem sojuszników Defender-Europe 21.

W manewrach weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Odbędzie się ono na terenie 12 państw – od krajów bałtyckich po Afrykę.

 

RIRM

drukuj