fot. wikipedia

NATO chce bliższych kontaktów z Gruzją

NATO przygotuje dla Gruzji konkretny pakiet, który ma doprowadzić do zbliżenia Tbilisi do Sojuszu, a do 2015 roku organizacja podejmie decyzję czy zapraszać do grona swych członków Czarnogórę – powiedział w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

„Porozumieliśmy się w sprawie przygotowania konkretnego pakietu dla Gruzji, który pozwoli zbliżyć się temu państwu do NATO” – oświadczył Rasmussen w Brukseli dziennikarzom przed początkiem drugiego dnia obrad ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w obliczu poprzednich deklaracji NATO władze Gruzji oczekiwały ze strony sojuszu formalnych kroków, które w konsekwencji miały doprowadzić do członkostwa tego państwa w organizacji.

W marcu Rasmussen opowiedział się za kontynuacją polityki rozszerzania sojuszu. Wymienił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Gruzję i Czarnogórę jako kraje, które „podjęły suwerenną decyzję i dążą do NATO”. Zapowiedział, że gdy te kraje przeprowadzą konieczne reformy, wtedy sojusz podejmie decyzję w sprawie ich członkostwa.

W kwietniu 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie forsowana przez USA i Polskę propozycja objęcia Gruzji i Ukrainy planem działań na rzecz członkostwa upadła na skutek sprzeciwu Francji i Niemiec. Kilka miesięcy później doszło do wojny rosyjsko-gruzińskiej, po której zbuntowane regiony Gruzji – Osetia Południowa i Abchazja – ogłosiły niepodległość. Zdaniem komentatorów konflikt miał być ostrzeżeniem ze strony Moskwy pod adresem Zachodu przed próbami wciągnięcia Gruzji do NATO.

PAP

drukuj