PAP/Wojciech Olkuśnik

W Londynie zakończył się szczyt NATO

W Wielkiej Brytanii zakończył się dwudniowy szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego dyskutowali o wyzwaniach, które stoją przed dzisiejszym światem.

To było krótkie, bo trzygodzinne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Jak mówił prezydent Andrzej Duda, wszystkie obawy i głosy, które rysowały czarny scenariusz przyszłości NATO, zostały rozwiane.

– Ten szczyt to jest sukces Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego rezultaty są sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego, natomiast jeśli chodzi o nasze sprawy, o polskie sprawy w Sojuszu Północnoatlantyckim, o bezpieczeństwo naszej części Europy, to śmiało można powiedzieć, że szczyt ten jest także i zwycięstwem Polski – mówił prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej] 

https://twitter.com/PLinNATO/status/1202205949483724800

To właśnie Polska jest jednym z państw, które mobilizuje partnerów do zwiększenia wydatków na obronność. Cel to minimum 2 procent PKB przeznaczane przez wszystkie państwa wchodzące w skład sojuszu.

– Od 2016 roku europejskie państwa NATO i Kanada zwiększyły wydatki na obronność o ponad 130 miliardów dolarów – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Polska zabiegała także o pełną zgodę na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski.

– To jest to tak zwane GPR (…). O tym była rozmowa, to było rzeczywiście przedmiotem negocjacji. Mogę Państwu ujawnić, że także my włączyliśmy się w te negocjacje bardzo mocno – wskazał prezydent RP.

A wyrazem włączenia w negocjacje była poniedziałkowa rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Turcji, w której prezydent Andrzej Duda przekonywał, jak bardzo takie działanie jest potrzebne dla bezpieczeństwa Sojuszu i naszej części Europy. Kolejna sprawa to stan podwyższonej gotowości.

– My jako Polska także włączamy się do tej inicjatywy. Jest 6 brygad, które będą zobowiązane do zachowania tego stanu podwyższonej gotowości. Wśród nich będzie także polska 6. brygada powietrzno-desantowa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego odbył spotkanie bilateralne z Emmanuelem Macronem, rozmawiał także z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

TV Trwam News

drukuj