Wojska NATO w Polsce – kolejne decyzje

Dokument, który zakłada stacjonowanie żołnierzy amerykańskich i żołnierzy NATO w Polsce zostanie uszczegółowiony do końca kwietnia -powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Minister w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” w TV Trwam mówił o decyzjach, jakie zapadły na spotkaniu szefów resortów państw NATO. Wyraził zadowolenie, że zapisy gwarantują bezpieczeństwo całego regionu.

Tym ustaleniom – jak dodał minister – przed szczytem NATO w Warszawie przyjrzą się jeszcze raz szefowie MON-u. Spotkanie planowane jest na czerwiec.

– Zasadniczy przełom związany z trwałą obecnością wojsk naszych sojuszników z możliwością takiej obecności, został w dniu wczorajszym dokonany. To był wielki dzień, który zawdzięczamy w olbrzymim stopniu działaniu, myśli i kierunkowi politycznemu, jaki w polityce polskiej nadał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński – podkreślił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w lipcu. Działania mające na celu zwiększenie sił wojskowych na wschodniej flance to odpowiedź na działania Rosji na wschodzie Ukrainy. Obecność amerykańskich wojsk ma być rotacyjna i uzupełniana przez program ćwiczeń oraz wspierana przez infrastrukturę.

RIRM

drukuj