fot. twitter.com/mblaszczak

M. Błaszczak: Jest pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że resort otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Placówka powstanie w Ossowie pod Warszawą i będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Szef MON wskazał, że prace budowlane ruszą niebawem.

Bój z bolszewikami pod Ossowem rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. – był częścią Bitwy Warszawskiej, która okazała się klęską Armii Czerwonej. Bitwa należała do najbardziej dramatycznych walk stoczonych w obronie stolicy. Poległo w niej, zaginęło oraz zostało rannych ok 600 żołnierzy.

Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak podkreśla, że Muzeum będzie największym wyrazem szacunku dla poległych w walkach.

– Sto lat od wielkiego triumfu sił zbrojnych Polski napadniętej przez bolszewicką armię powstaje muzeum wielkiego zwycięstwa – Cudu nad Wisłą. Polacy przed wojną czcili to miejsce, pamiętali o nim. Niestety nie zdążyli wybudować trwałej pamiątki, która by przez wieki wspominała o tym pięknym, polskim zwycięstwie. Ten fakt wkładu narodu, zjednoczenia wszystkich warstw społecznych, by to zwycięstwo odnieść, jest warty każdej ceny i każdego poświęcenia – mówi Andrzej Melak.

Bitwa Warszawska nazywana „Cudem nad Wisłą” ustrzegła Europę Zachodnią   przed realizacją leninowskiego planu komunistycznej inwazji. Starcie toczyło się od 13 do 25 sierpnia i pod względem znaczenia zostało uznane za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl