Prezydent rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO o szczycie Sojuszu

Prezydent Andrzej Duda z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem omówili podczas rozmowy telefonicznej przebieg i tematykę szczytu Sojuszu, który odbędzie się 25 maja w Brukseli – powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak podkreślił, półgodzinna rozmowa ze Stoltenbergiem to część konsultacji prezydenta przed spotkaniem państw NATO; dotyczyła także perspektywy relacji NATO-Rosja.

Według szefa gabinetu, prezydent Duda i Stoltenberg położyli nacisk na trzy tematy: pierwszym jest potwierdzenie więzi atlantyckiej i zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO, w tym uzgodnień warszawskiego szczytu.

Kolejny temat to wspólna odpowiedzialność Sojuszu, która oznacza gotowość do ponoszenia wzajemnie kosztów funkcjonowania NATO – powiedział Szczerski.

Polska jest w gronie państw, które opowiadają się konsekwentnie za tym, aby każdy wypełniał swoje sojusznicze zobowiązania dotyczące także wydatków obronnych w budżetach państwa. Polska to zobowiązanie realizuje” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Trzeci temat to – według Krzysztofa Szczerskiego – dyskusja o walce z terroryzmem jako zadaniu w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Spodziewamy się dyskusji na szczycie NATO ws. walki z terroryzmem i udziału samego NATO i państw natowskich w koalicji antyterrorystycznej przeciwko państwu islamskiemu” – dodał.

Pytany czy – według prezydenta – NATO powinno przyłączyć się do międzynarodowej koalicji przeciwko ISIS, odparł, że decyzja w tej sprawie musi być jednomyślna.

Polska dzisiaj uczestniczy w koalicji antyterrorystycznej. My wypełniamy swoje obowiązki. Jesteśmy w Iraku, Kuwejcie w misji patrolowej” – dodał.

Ocenił, że Polska jest państwem aktywnym w tych trzech obszarach i jest w gronie państw wyznaczających kierunek działań NATO.

Odnosząc się do relacji NATO-Rosja, Krzysztof Szczerski podkreślił, że ważne jest, aby zachować w nich dotychczasową postawę jedności sojuszniczej.

Prezydent oczekuje, że dyskusja w czasie szczytu NATO potwierdzi sojuszniczą jedność, jeśli chodzi o relacje NATO-Rosja, które muszą być nastawione, aby gwarantować bezpieczeństwo wszystkim krajom członkowskim wobec tego, co dzieje się na Wschodzie” – powiedział.

Prezydencki minister poinformował, że sekretarz generalny przyjął zaproszenie od prezydenta RP do złożenia wizyty w Polsce.

W ub. tygodniu sekretarz generalny NATO powiedział, że spodziewa się, iż państwa Sojuszu szybko podejmą decyzję w sprawie przystąpienia do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

W czwartek Stoltenberg spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie z szefową niemieckiego rządu podkreślił, że ewentualne przystąpienie do międzynarodowej koalicji nie zmieni fundamentalnej roli, jaką NATO odgrywa w walce z IS. Dodał, że „NATO nadal będzie zapewniać wsparcie i koncentrować się na szkoleniach”.

NATO nie będzie zaangażowane w działania zbrojne” – zapewnił Stoltenberg.

Jak przypomina agencja Associated Press, NATO formalnie nie jest członkiem międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami. Mimo to zapewnia wsparcie wywiadowcze dzieląc się danymi zbieranymi przez samoloty AWACS. Prowadzi też szkolenia w Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl