fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP, komentując informację R. Sikorskiego dot. kierunków polityki zagranicznej: W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji

W wypowiedzi szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych znalazło się wiele kłamstw i manipulacji – zaznaczył dziś w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi ministra wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Podkreślił, że po pierwszych słowach Radosława Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat.

„W moim przekonaniu (ten atak był) absolutnie bezpodstawny, w którym było bardzo wiele kłamstw, manipulacji i po prostu zwykłych nieprawd, ale przede wszystkim dzielący Polaków, tworzący jakiś zupełnie niepotrzebny nam w polityce zagranicznej konflikt polityczny (…). U mnie osobiście te słowa ministra wzbudziły po prostu zwykły niesmak, zwłaszcza, że było tam bardzo wiele nieprawdy, żenujących stwierdzeń, które trudno nazwać inaczej, niż czystą propagandą, manipulacją. Muszę powiedzieć, że z zażenowaniem przyjąłem tę część wystąpienia ministra” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent RP wskazał, że polskie interesy powinny być godnie reprezentowane. Za przykład podał budynek ambasady RP w Berlinie, o którego powstaniu zdecydowano w ostatnich ośmiu latach.

„Chciałbym, żeby pan minister Sikorski nie wracał do polityki, którą kiedyś prowadził, kiedy poprzednio był ministrem spraw zagranicznych – wyprzedawania polskich nieruchomości poza granicami i likwidowania polskich placówek dyplomatycznych” – powiedział szef państwa polskiego.

Andrzej Duda podkreślił, że przez ostatnie osiem lat starano się odtwarzać placówki dyplomatyczne.

„I cieszę się bardzo, że pan minister Sikorski dzisiaj tak bardzo mocno akcentuje, że będzie wkrótce otwarta nowa polska ambasada w Berlinie przy Unter den Linden, na absolutnie jednej z głównych ulic Berlina, blisko ambasady amerykańskiej. Pięknie zaprojektowany, nowoczesny, wspaniały budynek, w którym i którym będziemy na pewno godnie reprezentowani. To są decyzje, które zostały podjęte w ciągu ostatnich ośmiu lat i zrealizowane w ciągu ostatnich ośmiu lat” – zaznaczył prezydent, dodając, że w MSZ „głośno mówi się”, że Radosław Sikorski zamierzał sprzedać działkę, na której dzisiaj ten budynek stoi.

„Na szczęście w tym miejscu zbudowano nową polską ambasadę, bo jest to miejsce bardzo godne i ważne w Berlinie. I cieszę się, że Polska tym budynkiem także będzie w Berlinie godnie reprezentowana, tak jak powinno być reprezentowane duże państwo w sąsiedztwie Republiki Federalnej Niemiec” – podsumował prezydent.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl