Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych 

Od dziś do niedzieli marszałek Sejmu Radosław Sikorski będzie przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Weźmie udział w konferencji nt. transatlantyckiej strategii dla Europy Wschodniej oraz w serii spotkań z amerykańskimi politykami i ekspertami.

Sikorski udaje się do USA na zaproszenie amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena, z którym spotka się w czwartek; potem spotka się z ekspertami zajmującymi się Europą Wschodnią.

Jutro marszałek, jako jeden z inicjatorów unijnego projektu Partnerstwa Wschodniego, weźmie udział w międzynarodowej konferencji poświęconej transatlantyckiej strategii dla Europy Wschodniej („Toward a Transatlantic Strategy for Europe’s East”).

Debata odbędzie się w Waszyngtonie. Organizatorami są Rada Atlantycka oraz Łotwa, sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE. Debata odbywa się w ramach łotewskiego przewodnictwa.

W konferencji mają wziąć udział – jak poinformowała Kancelaria Sejmu – „wysocy przedstawiciele państw Unii Europejskiej i krajów partnerskich oraz Stanów Zjednoczonych”. Sikorski zabierze głos w panelu poświęconym doświadczeniom i przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego.

Celem debaty w Waszyngtonie jest „opracowanie dla Europy Wschodniej skutecznej strategii, która pomoże zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i bezpieczeństwa w obliczu kryzysu na Ukrainie i rosyjskiej polityki w regionie”. Uczestnicy konferencji mają też dyskutować o roli Stanów Zjednoczonych na wschodzie Europy.

„Konferencja będzie również okazją do oceny funkcjonowania programu Partnerstwa Wschodniego i dyskusji o perspektywach jego dalszej realizacji. Temu będzie poświęcone wystąpienie marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, które wygłosi w czasie panelu dedykowanemu przyszłości Partnerstwa Wschodniego (The Way Forward for the Eastern Partnership)” – informuje Kancelaria.

Według rzeczniczki marszałka Sejmu Małgorzaty Ławrowskiej po konferencji zaplanowano serię spotkań Sikorskiego z amerykańskimi kongresmenami oraz ekspertami, m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera Zbigniewem Brzezińskim. Wszystkie rozmowy mają być poświęcone problemom Europy Wschodniej oraz sytuacji w objętej konfliktem Ukrainie.

Projekt Partnerstwa Wschodniego, skierowany do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, został opracowany w 2008 r. przez Polskę i Szwecję. W 2009 r. Rada Europejska jednogłośnie poparła tę inicjatywę. Tym samym Partnerstwo stało się częścią Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Głównym celem programu jest zbliżenie państw partnerskich do UE w oparciu o europejskie wartości i standardy. W ramach Partnerstwa prowadzona jest współpraca w takich dziedzinach jak: prawa człowieka, gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój, dobre zarządzanie, bezpieczeństwo energetyczne i wiele innych. Partnerstwo Wschodnie prowadzi również do rozwoju i umacniania kontaktów międzyludzkich, pogłębiania współpracy naukowej oraz kulturalnej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl