fot. cm.kul.pl

Powyborcze podsumowania. Prof. A. Jabłoński: W wyborach samorządowych spadła mobilizacja wielu Polaków

Opadły już emocje po wyborach samorządowych. Znamy nazwiska prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Wybraliśmy radnych. Nadszedł czas podsumowań. Powyborczej analizy dokonał prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podczas „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Wybory samorządowe to demokratyczny przywilej, który daje nam możliwość wpływu na to, jak i przez kogo zarządzana będzie lokalna społeczność. Udział w nich to nasz obywatelski obowiązek, ale w tym roku jako Polacy niechętnie go wypełnialiśmy. Z danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że w pierwszej turze udział w głosowaniu wzięło niewiele ponad połowę uprawnionych do głosowania. W drugiej turze frekwencja była jeszcze niższa – 44 procent. Nasuwa się pytanie: dlaczego? Odpowiedzi udzielił socjolog, prof. Arkadiusz Jabłoński, którego TV Trwam gościła w programie „Polski punkt widzenia”.

– Spadła mobilizacja wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy stawiali na „wojnę z PiS-em”. W wyborach samorządowych uznali, że ta wojna została wygrana – ocenił Arkadiusz Jabłoński.

W wyborach samorządowych decydowaliśmy o tym, kto zasiądzie w fotelach prezydentów miast. Wybieraliśmy burmistrzów, wójtów i radnych. Dane PKW wskazują, że koalicja rządząca wygrała w dużych miastach,  a procentowo w skali kraju Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydenci wielkich miast, czy kandydaci na te stanowiska, są raczej postaciami medialnymi. Byli zatem identyfikowani poprzez przekaz medialny. Wpisali się też w światopoglądowe kwestie związane z ideologiami – dodał socjolog.

Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego, a więc kolejny moment, aby sprawdzić nasze zaangażowanie obywatelskie.

– Teraz pojawia się coś, co nazwalibyśmy „realizmem” po dotychczasowej fali euroentuzjazmu. Polacy przez długie lata widzieli tylko korzyści z naszej przynależności do Unii Europejskiej, teraz coraz częściej dostrzegają również te słabe strony – mówił gość TV Trwam.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl