PE zniesie obowiązek ugorowania gruntów rolnych?

Parlament Europejski ma dziś przyjąć kolejne propozycje Komisji Europejskiej ważne dla polskich rolników. Chodzi o zniesienie obowiązku ugorowania, czyli wyłączania 4 proc. ziemi z upraw.

Rolnicy, którzy nie stosowali się do nowego unijnego wymogu nadal będą mogli otrzymywać dopłaty bezpośrednie. Nie będzie dla nich kar finansowych. Ponadto średnie i małe gospodarstwa poniżej dziesięciu hektarów mają być zwolnione z kontroli dotyczących zgodności z wymogami środowiskowymi. Takich gospodarstw w Polsce jest ponad 70 procent.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska, oceniła, że to krok w dobrą stronę, ale to nie zmienia podejścia Brukseli do rolnictwa.

– To drobny ukłon w stronę europejskiego rolnika, ale nie zmienia to całego podejścia UE do rolnictwa. Gospodarze protestują przeciwko zapisom  Zielonego Ładu. Rolnicy są świadomą grupą społeczną. Zdają sobie sprawę, że wprowadzony już podatek ETS2 dotkliwie odbije się na ich gospodarstwach domowych – zaznaczyła Monika Przeworska.

Łagodzenie przepisów to efekt presji wywieranej przez rolników w całej Europie, w tym w Polsce. Pierwsze decyzje zapadły we wtorek. Rolnicy posiadający zwierzęta hodowlane nie będą musieli przekształcać gruntów ornych w pastwiska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl