fot. PAP/Lech Muszyński

Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy pół mld zł na pierwsze wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało pół miliarda złotych na początkowe wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę. Wkrótce mamy też poznać termin uruchomienia naboru wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z dotychczasowych danych wynika, że susza dotknęła blisko 1300 gmin w Polsce. Specjalne komisje wciąż szacują straty.

Wobec tego szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Zaznaczył, że w złożonym wniosku straty w ponad 1250 gminach szacowano na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł.

Poseł Robert Telus, wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślił, że pomoc dotrze do każdego potrzebującego rolnika.

– Tak jak minister zapowiedział, pieniędzy nie zabraknie. Każdy rolnik, u którego oszacowano straty, otrzyma pomoc. Bardzo często samorządy podają inne informacje dla rolników i rolnicy niepokoją się, że tej pomocy nie będzie. Pomoc będzie na pewno, to zapowiedział minister, to zapowiedział premier. Komisje jeszcze działają. Dziś jeszcze nie wiemy, ile tych pieniędzy będzie potrzeba. Ten początek jest po to, by już zacząć wypłacać pomoc tym, u których strata już jest wyszacowana – mówił polityk.

Jednocześnie resort rolnictwa przygotowuje programy mające zapobiegać w przyszłości skutkom suszy. Są to projekty m.in.: tzw. małej retencji. Na budowę lub modernizację systemów nawadniających rolnik będzie mógł otrzymać do 100 tys. zł wsparcia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl