S. Karczewski: W projekcie budżetu na 2018 r. zwiększenie środków na Polonię do 100 mln zł

W projekcie budżetu na 2018 r. zaplanowane jest zwiększenie środków na Polonię z obecnych 75 do 100 mln zł – poinformował w środę PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. To jest bardzo duży sukces Senatu – ocenił.

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2018 r., Stanisław Karczewski poinformował PAP, że w projekcie zaplanowano zwiększenie środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą z 75 do 100 mln zł. Pieniędzmi przeznaczonymi na ten cel dysponuje właśnie Senat.

„To jest bardzo duży sukces Senatu, 100 mln zł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział Stanisław Karczewski.

O potrzebie zwiększenia środków na Polonię marszałek Senatu mówił od dawna. Jak niedawno podkreślał, w tym roku Senat rozdysponował 75 mln zł, ale „skala potrzeb była olbrzymia”, a organizacje pozarządowe zgłosiły projekty na kwotę łącznie 275 mln zł.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł; od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządzał Senat.

PAP/RIRM

drukuj