fot. twitter.com/mf_gov_pl

Deficyt budżetu państwa po kwietniu tego roku wyniósł 75 mln zł

Nieco ponad 75 mln zł – tyle wyniósł deficyt budżetu państwa po kwietniu tego roku. Wstępne szacunki przedstawił resort finansów. To 0,3 proc rocznego planu.

Dochody budżetu wyniosły w okresie od stycznia do kwietnia blisko 130 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Jak podano, także dochody podatkowe budżetu państwa zwiększyły się w stosunku do okresu styczeń – kwiecień 2018 r. o blisko 4 mld zł.

Prof. Paweł Soroka, ekonomista zwraca uwagę, że ściągalność podatków może świadczyć, iż następuje uszczelnienie systemu. Ekspert zwraca też uwagę, że na wyniki budżetowe wpływ mają programy społeczne rządu.

– Rosną dochody przedsiębiorstw, które produkują artykuły kupowane przez społeczeństwo. Jest więcej pieniądza w gospodarce, czyli przynajmniej w jakiś sposób te wydatki na pomoc społeczną w jakiś sposób powodują aktywizację gospodarki. To działa na rzecz większej równowagi budżetowej – podkreślił prof. Paweł Soroka.

Ministerstwo Finansów informuje, że dochody z podatku VAT były niższe o 0,8 proc. rok do roku, dochody z akcyzy i podatku od gier były wyższe o 1,5 proc. a dochody z podatku PIT wzrosły o 5,5 proc. Wyższe były także dochody z CIT i to o blisko 20 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl