W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowych propozycji ustawy o POZ

Wzmocnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i zwiększenie jej efektywności – to główne cele projektu ustawy o POZ. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowych propozycji.

Zgodnie z propozycjami, koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną.

Będzie on współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

Projekt określa również m.in. docelową specjalizację lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej i będzie poprzedzony pilotażem wdrażanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Bankiem Światowym.

Podczas debaty w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślał, że jest to przywrócenie medycyny rodzinnej do systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

– Celem reformy jest wzmocnienie tej części systemu i – co istotne – stworzenie warunków dla zwiększenia efektywności Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chcemy jeszcze w większym stopniu przyczynić się do zachowania i poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. Korzyści dla obywateli mają objąć, m.in. poprawę satysfakcji z uzyskiwanej opieki, zwiększenie dostępności do świadczeń oraz poprawę jakości i bezpieczeństwa ich udzielania. W szczególności bardzo istotna będzie poprawa koordynacji opieki nad chorym. Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie modelu opieki skoncentrowanej na pacjencie i jego potrzebach zdrowotnych, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej, skoordynowanie i zintegrowanie leczenia w różnych poziomach opieki medycznej, optymalizacja procesu leczenia – mówił Zbigniew Król.

Projekt ustawy o POZ popiera Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Tomasz Latos wskazywał, że jest to od dawna zapowiadana i ważna regulacja. Wątpliwości wyrażają partie opozycyjne, które zapowiadają zgłoszenie poprawek do projektu podczas dalszych prac nad nim.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl