fot. PAP/Alena Solomonova

Problem z obsługą sprzętu wojskowego na Ukrainie

Opóźnienia w zatwierdzeniu pomocy dla Ukrainy mogą mieć znaczący wpływ na przebieg wojny, gdyż przez kolejne miesiące będą trwać szkolenia i dostawy. Potwierdził to w rozmowie z TV Trwam News Tomasz Spych, politolog, były żołnierz wojsk specjalnych. 

Ukraina na zatwierdzenie kolejnego pakietu pomocy ze Stanów Zjednoczonych czekała długo. Pytanie, czy nie za długo.

– Pamiętajmy, że jeżeli ten sprzęt nie był w rękach ukraińskich, to najpierw trzeba się na nim szkolić, a szkolenie nie trwa tydzień-dwa, tylko wymaga miesięcy – wskazał Tomasz Spych, były żołnierz wojsk specjalnych.

Ukraina aż tyle czasu może nie mieć. Problemem są również niedobory rezerwistów. Władze kraju zadecydowały o wstrzymaniu wydawania dokumentów paszportowych mężczyznom w wieku poborowym.

– Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny. Poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą. To będzie sprawiedliwe – zaznaczył Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Jednak, aby odeprzeć rosyjskie ataki – sam sprzęt nie wystarczy. Ktoś musi go obsłużyć. Niewiadomą są jeszcze decyzje na wyższych szczeblach.

– Między NATO,  Ameryką i Chinami – powiedział Tomasz Spych.

Jeśli ten scenariusz stanie się faktem, Stany Zjednoczone najprawdopodobniej przestaną wspierać Ukrainę, co – jak podkreślił ekspert – będzie mogła wykorzystać Rosja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl