fot. PAP/EPA

Parlament Europejski przyjął raport Matića propagujący prawo do zabijania nienarodzonych dzieci

W głosowaniu nad dokumentami w sprawie tzw. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Unii Europejskiej Parlament Europejski zdecydował się przyjąć proaborcyjny raport Chorwata Matića i odrzucił alternatywne dwa projekty rezolucji. Jeden złożony w imieniu największej frakcji w Parlamencie Europejskim – Europejskiej Partii Ludowej, a drugi w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Za raportem Matića głosowało 378 posłów, 255 głosowało przeciwko. 42 wstrzymało się od głosu.

Europosłowie w większości (konkretnie 391 osób) nie poparli wniosku EKR na mocy art. 197 regulaminu Parlamentu Europejskiego  wzywającego do uznania sprawozdania Matića w sprawie „Zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz prawa w UE w kontekście zdrowia kobiet” za niedopuszczalne.

Nie przychylono się również do akceptacji rezolucji EPP, za którą głosowało 288 eurodeputowanych. Nie udało się europosłom utrącić nazywanego w Brukseli przez wielu ludzi tak lewackiego sprawozdania.

W przegłosowanym raporcie Matića przyjęto m.in. zapis mówiący o tym, że Parlament Europejski potwierdza, iż „aborcja musi zawsze być dobrowolną decyzją opartą na życzeniu danej osoby, podjętą z własnej woli, zgodnie ze standardami medycznymi oraz dostępnością, łatwością dostępu, przystępnością cenową i bezpieczeństwem bazującymi na wytycznych WHO. Europosłowie głosujący za raportem Matića wzywają państwa członkowskie do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji oraz poszanowania prawa do wolności, prywatności i najlepszej dostępnej opieki zdrowotnej”.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj