List biskupów: „Jan Paweł II – papież dialogu”

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów – podkreślają księża biskupi w liście pasterskim, wydanym przed XIII Dniem Papieskim. List będzie odczytany dziś we wszystkich kościołach.

XIII Dzień Papieski będzie obchodzony w niedzielę, 13 października pod hasłem „Jan Paweł II – papież dialogu”, a list ma być odczytany w kościołach na terenie całej Polski w najbliższą niedzielę, 6 października. Księża biskupi  przypominają w nim zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II.

„Rozważanie hasła Dnia Papieskiego +Jan Paweł II – papież dialogu+ ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele” – napisano w liście biskupów udostępnionym w czwartek.

„Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu. Zauważa się to w wielu dziedzinach życia: w rodzinie i w pracy, w życiu społecznym i w polityce, w relacjach z bliskimi i z obcymi, którzy do nas przybywają. Ludziom trudno jest porozumieć się między sobą w kwestiach światopoglądu, etyki, kultury, nie mówiąc o polityce czy gospodarce. Trudny, ale potrzebny jest dialog na temat współczesnej rodziny czy wychowania” – napisali księża biskupi.

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego, hierarchowie podkreślają, że pontyfikat Jana Pawła II „był czasem wielkiego dialogu, czyli rozmowy papieża z Bogiem na modlitwie, w czasie liturgii i w osobistych kontaktach”. Zdaniem biskupów, lata papieskiego posługiwania „były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem”.

„Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek. Daje możliwość przemyślenia własnych argumentów, ich zweryfikowania oraz zrozumienia drugiej strony” – czytamy w liście księży biskupów.

Jak dodali kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy jest zaprzeczeniem idei dialogu. „Nie wolno bowiem godzić się na łamanie prawdy Bożej nawet kosztem utraty popularności” – podkreślili. „”Wierzący, prowadząc dialog, nie może odmawiać wierności Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi” – dodali.

Ojciec św. Jan Paweł II przypominał też o dialogu wewnątrz samego Kościoła i usuwaniu napięć, które mogą stać się przyczyną podziału. „Przezwyciężenie napięć i konfliktów w Kościele jest możliwe, jeśli człowiek staje wobec słowa Bożego i odrzucając własne subiektywne zapatrywania, szuka prawdy tam, gdzie się ona znajduje. Źródłem prawdy jest słowo Boże i jego autentyczna interpretacja, podawana przez Magisterium Kościoła.

W tym świetle trzeba wsłuchiwać się we wzajemne opinie, wstrzymując się od pospiesznych ocen i sądów” – głosi list biskupów. Na zakończenie listu, biskupi zachęcają wiernych, by z radością oczekiwali na bliską już kanonizację Jana Pawła II, który „był i jest darem Opatrzności Bożej dla Kościoła”. „Pragniemy też nadać głębszy wyraz temu wydarzeniu, podejmując wysiłek realizacji jego wskazań i nauki” – piszą biskupi. Zachęcają też do wspierania stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy chcą przygotowywać się do dorosłego życia w duchu wartości, którym służył Jan Paweł II.

LIST BISKUPÓW [czytaj]

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl