Jubileusz katolików na Syberii

Jubileusz 180-lecia istnienia obchodzić będzie w najbliższą niedzielę kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Tomsku. Konsekrowana 1 października 1833 roku świątynia była pierwszym kościołem katolickim na Syberii.

Budowę kościoła rozpoczęto na tzw. Woskriesienskiej Górze w 1831 roku z inicjatywy Polaków, zesłanych na Syberię po Powstaniu Listopadowym 1830 roku, zgromadzonych wokół swojego proboszcza ks. Remigiusza Aponasewicza.

W 1857 roku przy świątyni wzniesiono murowaną dzwonnicę, a pięć lat później we wnętrzu kościoła zainstalowano pierwsze organy.

W 1900 roku parafia tomska liczyła już około 4 tys. wiernych. To oni ufundowali w 1902 roku nowe organy, a trzy lata później dwa nowe ołtarze boczne, poświęcone Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Po gruntownym odnowieniu kościoła w 1909 roku jego rekonsekracji dokonał ks. bp Jan Cieplak (1857-1926), wówczas sufragan mohylewski.

Po rewolucji bolszewickiej tomskich katolików dotknęły surowe represje. W 1937  roku władze sowieckie aresztowały ówczesnego proboszcza ks. Juliana Grońskiego,  kościół został zamknięty dla kultu, a w jego wnętrzu urządzono planetarium. Od tego czasu miejscowi katolicy przez ponad 50 lat spotykali się na modlitwie w domach prywatnych, ryzykując tym samym kolejne prześladowania ze strony sowieckich władz.

Dopiero w 1990 roku świątynia została zwrócona katolikom. Ponownego poświęcenia kościoła dokonał w październiku 1991 roku ks. bp Józef Werth, mianowany kilka miesięcy wcześniej administratorem apostolskim  Syberii.

Obecnie wspólnota katolików w Tomsku liczy ok. 500 wiernych, w większości Rosjan. Wśród parafian są również potomkowie polskich zesłańców.

Duszpasterzami są polscy kapłani. Od 16 lat posługę w parafii pełni ks. Andrzej Duklewski z diecezji siedleckiej (od 6 lat jako proboszcz). W pracy duszpasterskiej – jako wikariusz – od sierpnia 2009 roku pomaga mu ks. Marek Jaśkowski z diecezji warszawsko-praskiej.

Sebastian Karczewski

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl