fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwa Kongres 590 w podrzeszowskiej Jesionce

W Jasionce koło Rzeszowa w województwie podkarpackim trwa dwudniowy Kongres 590. Wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. To najważniejsze wydarzenie gospodarcze tego roku.

W dwudniowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele świata biznesu, polityki, administracji publicznej oraz eksperci. Otwierając Kongres szef państwa polskiego mówił, że wydarzenie to pokazuje, jakiego kierunku chcemy dla polskiej gospodarki.

– Polska musi być krajem innowacyjnej gospodarki. Co to oznacza? Oznacza brak, który cały czas u nas występuje. Mamy cały czas jeszcze niski wskaźnik innowacyjności. Już wspominałem o ustawie, która – mam nadzieję – jako druga niedługo wejdzie w życie. Ale to jest też kwestia tego, żebyście Państwo mieli właśnie tę odwagę realizacji zadań badawczo-rozwojowych, ale przede wszystkim, żebyście mieli Państwo odwagę inwestycyjną – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Celem dwudniowego Kongresu jest wymiana myśli i doświadczeń osób mających wpływ na rozwój gospodarki i biznesu. Dlatego wydarzenie podzielone  jest na kilka bloków tematycznych, w ramach których zaproszeni goście będą szczegółowo omawiać najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem polskiej przedsiębiorczości.

Chodzi o system podatkowy, przedsiębiorczość i innowację, infrastrukturę, otoczenie gospodarcze Polski, sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz start–upy.

Do prowadzenia inwestycji w Polsce zachęcała obecnych na Kongresie przedsiębiorców premier Beata Szydło.

– Chcemy, żebyście tutaj otwierali swoje przedsiębiorstwa, biznesy, ale pamiętajcie: chcemy być waszymi partnerami i jesteśmy waszymi partnerami. A nie jesteśmy państwem, w którym można tylko zrobić dobry biznes i po prostu stąd wyjechać – mówiła Prezes Rady Ministrów.

Idea przyświecająca Kongresowi jest tożsama z  założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, o czym mówił jej autor wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz  Morawiecki.

– W ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powiedzieliśmy sobie, że nasz rozwój musi być rozwojem spójnym, dającym szansę przedsiębiorcom i pracownikom w każdym zakątku (…). To jest też mantra Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kapitalizm musi być kapitalizmem społecznym, prospołecznym, ale tworzącym jak najlepsze warunki do życia gospodarczego, właśnie również dla przedsiębiorców – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Kongresu 590 jest ogłoszenie laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta Andrzeja Dudy.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też, tak jak rok temu, nagrodę indywidualną.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., w kategorii Narodowy Sukces – Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM”, w kategorii Międzynarodowy Sukces – firma Melex sp. z o.o., z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes – Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup zwycięzcą została firma XTPL S.A. Z kolei w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii.

Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana przez prezydenta raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które mają znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj