fot. twitter.com/Kongres590

Min. M. Maląg podczas Kongresu 590: Tworzenie silnej rodziny opartej na solidnym fundamencie jest priorytetem

Niska dzietność to najważniejszy czynnik wpływający na starzenie się społeczeństwa. Stąd potrzeba mądrej i przemyślanej strategii polityki prorodzinnej – podkreślali eksperci podczas Kongresu 590.

Kryzys demograficzny to największe wyzwanie, przed jakim stoi nie tylko Polska, ale i Europa. Już teraz pojawiają się obawy, że w przyszłości może to rodzić trudności z dostarczaniem usług publicznych oraz zapewnieniem zabezpieczenia emerytalnego osób starszych. Wyjście z pułapki niskiej dzietności tak, aby przejść i zbliżyć się do poziomu zastępowalności pokoleń to cel, który stawia sobie polski rząd. Pomóc ma w tym szeroko zakrojona polityka prorodzinna.

– Rząd rozpoczął te działania pod koniec 2015 roku, po wielu latach zaniedbań w tym zakresie. Tworzenie silnej rodziny opartej na solidnym fundamencie jest priorytetem – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dlatego 5 lat temu został wprowadzony program „Rodzina 500 Plus”, w ramach którego do polskich rodzin trafiło 245 mld zł. Jednak oponenci wytykają rządowi, że program, który miał wpłynąć na poprawę dzietności, okazał się fiaskiem.

– Nie zmieni się polityki demograficznej, wsparcia rodzin i całej strategii demograficznej w ciągu jednej kadencji. To jest wyzwanie na wiele lat, ale przede wszystkim systematycznych działań – oceniła Marlena Maląg.

W działaniach rządu niezwykle istotne jest wsparcie samorządów.

– Pani minister jest dla nas ważnym partnerem, ale również silnym mobilizatorem do tego, aby korzystać z narzędzi finansowych, które są tworzone po stronie polskiego rządu – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Do dyspozycji są takie programy jak: „Maluch Plus”, „Senior Plus” czy „Dobry Start”.

 

TV Trwam News

drukuj