Będzie jednorazowy dodatek dla emerytów. Prezydent podpisał nowelę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o jednorazowym dodatku do rent i emerytur. Otrzymają go ci, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł. Przy waloryzacji w bieżącym roku dodatek będzie wyłączony z dochodu uprawniającego do dodatku mieszkaniowego oraz świadczeń z pomocy społecznej.

Kwota dodatku podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych i nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość dodatku jest uzależniona od poziomu wypłacanych rent czy emerytur. Najmniejszy dodatek wynosi 50 zł, a najwyższy 400 zł.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej komisji finansów publicznych przekonuje, że każdy dodatek dla tej grupy społecznej jest opłacalny dla budżetu państwa.

– Ci ludzie wydadzą to w aptece, w sklepie, na usługę, na leczenie zębów itd. Te pieniądze wracają do tej gospodarki. Polscy emeryci są też bardzo zadłużeni – na blisko 16 mld zł – ponieważ brali często te pożyczki dla dzieci, dla wnuków, żeby im pomóc. Tutaj każda forma wsparcia finansowego jest sensowna i pozytywna dla polskiej gospodarki. Bardzo sensowne jest przeznaczenie tych pieniędzy dla tej grupy zawodowej, bo ona przecież tych pieniędzy nie wyda na grę na giełdzie w Londynie, ani na lokatę w banku szwajcarskim. To jest natychmiast wydane. Tym ludziom brakuje na przeżycie. Oni często są na granicy biologicznego przetrwania – wskazuje Janusz Szewczak.

Dodatek trafi do 6,5 mln świadczeniobiorców. W projekcie budżetu na 2016 rok limit na te datki to 1,41 mld zł. Dodatek zostanie wypłacany z urzędu wraz z marcowymi świadczeniami. Nie ma konieczności składania wniosków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl