fot. PAP/Rafał Guz

Dr M. Szołucha: Dane resortu finansów dot. deficytu na poziomie 2,2 mld zł nie są zaskoczeniem

Dane Ministerstwa Finansów są spodziewanymi danymi. Nie ma w nich żadnej niespodzianki. Są nieco bardziej optymistyczne od tego, czego spodziewali się analitycy – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ekonomista dr Marian Szołucha.

Na koniec maja br. budżet miał deficyt w wysokości 2,2 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort wydał komunikat na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2019 r.

Zgodnie z danymi resortu, dochody budżetu państwa wyniosły przeszło 162 mld zł z planowanej w u ustawie budżetowej na ten rok kwoty 387 mld zł. Wydatki w tym okresie sięgnęły 165 mld zł z planowanych na ten rok 416 mld zł.

W komunikacie wskazano też, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku m.in. dochody z VAT były wyższe rdr o ok. 2,5 mld zł.

To dobre dane – wskazuje ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha.

Dane Ministerstwa Finansów są spodziewanymi danymi. Nie ma w nich żadnej niespodzianki. Są nieco bardziej optymistyczne od tego, czego spodziewali się analitycy. Są też nieco lepsze niż w roku ubiegłym, a przecież mamy fazę spowolnienia, w którą zaczęliśmy wchodzić kilka miesięcy temu. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona – nawiasem mówiąc – znacznie płytsza i być może krótsza niż w gospodarkach zachodnioeuropejskich – mówi dr Szołucha.

Niedawno rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu. Prognozuje w nim wzrost PKB o 3,7 proc. i inflację w wysokości 2,5 proc.

RIRM

drukuj