Rząd zamierza wzmocnić kontrolę nad handlem paliwami. Dr. M. Szołucha: Pomysł popieram, bo do tej pory sięgano do kieszeni tych, do których sięgnąć najłatwiej

Jest wiele branż całkowicie zdominowanych przez zagraniczny kapitał. Urzędnicy skarbowi w obawie przed prawnikami i doradcami podatkowymi w ogóle tam nie zaglądają. Do tej pory sięgano i cały czas się sięga – w sytuacji konieczności zdobycia dodatkowych dochodów – do budżetu do kieszeni tych, do których sięgnąć najłatwiej i równie łatwo można ich ukarać za najdrobniejsze i niecelowe przewinienia – mówił dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Rząd planuje wzmocnić kontrolę nad handlem paliwami. Ustawę w tej sprawie przygotowuje resort finansów. Jedną z głównych zmian ma być objęcie nadzorem elektronicznym w ramach systemu SENT każdego przewozu paliwa. Ma się to odbyć w sposób analogiczny jak w przypadku paliw opałowych.

Nadzorem będą zatem objęte nie tylko dostawy do firm, ale też osób prywatnych. Ponadto ma zostać wprowadzony obowiązek rejestracji miejsc dostarczenia paliwa napędowego.

– Popieram pomysł Ministerstwa Finansów, bo rozumiem przesłanki, które za nim stoją. Dochody budżetowe zostały uszczuplone w ostatnim czasie, a wydatki w związku z koniecznością ratowania gospodarki po obostrzeniach związanych z pandemią SARS-CoV-2 rosły. Państwo musi szukać nowych źródeł dochodu oraz uszczelniać system, który teraz funkcjonuje – mówił dr Marian Szołucha.

Ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego wskazał, że obszar paliw jest szczególnie narażony na przestępstwa podatkowe.

Paliwa oraz inne specjalne towary są tym miejscem, które jest szczególnie podatne na nieprawidłowości oraz przestępstwa podatkowe. Przyczyna tego jest prosta. W cenie litra paliwa, które kupujemy na stacji benzynowej, prawie połowa to podatki i opłaty. Główny podatek to VAT i akcyza. To rodzi samo z siebie pokusę do nadużyć. Trzeba z tym walczyć, wykorzystywać nowe narzędzie, które daje rozwój technologii, informatyki, elektroniki, w tym system SENT. Pomysł popieram. Kierunek na pewno jest lepszy od tego, który dotyczy podatków dochodowych czy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz małych firm – mówił ekonomista.

Część urzędników woli kontrolować małe polskie przedsiębiorstwa, niż narazić się dużym międzynarodowym koncernom.

– Jest wiele branż całkowicie zdominowanych przez zagraniczny kapitał. Urzędnicy skarbowi w obawie przed prawnikami i doradcami podatkowymi w ogóle tam nie zaglądają. Do tej pory sięgano i cały czas się sięga – w sytuacji konieczności zdobycia dodatkowych dochodów – do budżetu do kieszeni tych, do których sięgnąć jest najłatwiej i równie łatwo można ich ukarać za najdrobniejsze i niecelowe przewinienia – zaakcentował dr Marian Szołucha.

Rząd chce także zmian w przepisach o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W efekcie zwrot akcyzy miałby następować dopiero po rzetelnej weryfikacji, czy olej pochodzi z legalnych źródeł.

Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że Rada Ministrów miałaby przyjąć projekt zmian w pierwszym kwartale przyszłego roku.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl